Jak jsou na tom se zdravím Putin, Trump nebo Merkelová? 5 světových lídrů pod drobnohledem | info.cz

Články odjinud

Jak jsou na tom se zdravím Putin, Trump nebo Merkelová? 5 světových lídrů pod drobnohledem

Jejich choroby mohou způsobit pohotovost armád i pohyby na burze. Někde jsou tajemstvím, jinde je občané – tedy voliči – vyžadují. Jaký je zdravotní stav pěti světových lídrů? Tedy, přesněji řečeno čtyřech šéfů vlivných mocností a jednoho bizarního komunistického diktátora?

Trump (71): Je zdravý a (všemu) rozumí, i když…

Donald Trump je podle prezidentského lékaře Ronnyho Jacksona ve „výtečné zdravotní kondici“. Šéf Bílého domu se minulý týden poprvé od nástupu do funkce podrobil zevrubné prohlídce, a to ve vojenské nemocnici Waltera Reeda.

Abstinent a nekuřák Trump nyní váží o krapet více než 108 kilogramů a rád by zhubnul. Lékař mu tedy doporučil omezit tučná jídla. Americký prezident časem může mít problém s cholesterolem, tlak má teď v pořádku. Spí přitom v průměru asi jen čtyři až pět hodin a necvičí, respektive ne pravidelně.

Trump prošel i kognitivním testem, který monitoruje poznávací funkce. Prezident v něm (podle doktorů) prošel. A textu dosud stále rozumí. O tento test požádal politik sám. Prezidentský lékař připomíná, že toto vyšetření by odhalilo kupříkladu také Alzheimerovu nemoc.

Návštěva lékaře dala veřejnosti nahlédnout do prezidentovi lékárničky. Trump si naordinoval přípravek Propecia proti padávání vlasů, což je vzhledem k jeho image i charakterovým vlastnostem příznačné. Jeho typický účes a především nedávné výroky o vlastní genialitě i emoční rovnováze pak vede vtipálky k diskusi o kvalitě čerstvě provedených kognitivních testů.

Na cestách Trump příležitostně bere Ambien (v Česku známý i jako Zolpidem), který mu pomáhá usnout.

Američtí prezidenti nejsou povinní podobné kontroly absolvovat, obvykle tak ale činí. A lékařské zprávy zveřejňují, aby prokázali, že jsou pro funkci způsobilí.

Si Ťin-pching (65): Císařem, dokud mu dovolí zdraví?   

Problémy s bolavými zády, potíže se srdcem, zranění při autonehodě nebo mrtvice. Tyto pověsti kolovaly Čínou v září roku 2012. Podobně jako v jiných autoritářských, či totalitních režimech poddaní rudého režimu zbystřili, když vůdce rušil plánovaná setkání.

Si Ťin-pching tehdy ještě nebyl oficiálně prezidentem, tím se stal v listopadu téhož roku, ale pro funkci už vybrán byl. Komunistický systém v tomto ohledu neponechává nic náhodě. Předákovu nepřítomnost pak „zdroje blízké stranickému vedení“ vysvětlovali jen drobnými zdravotními problémy. Mimochodem, Peking si tehdy ověřil, jak nebezpečné mohou být zprávy o zdravotním stavu vůdce, navíc v citlivé době předávání moci: reálně hrozilo, že kolující pověsti ohrozí situaci na burze a trhu obecně.

Po loňském komunistickém sjezdu je už zcela jasné, kdo je v Číně pánem. Stávající prezident tak podle Willyho Lama z hongkongského Centra pro čínská studia může být „císařem tak dlouho, jak mu to dovolí zdraví“.

Putin (66): Zdravý jako polobůh! Ale pomluvu nezastavíš

Fyzická kondice kremelského hegemona Vladimira Putina je klíčovou součástí jeho veřejného obrazu i terčem řady vtipů v okamžicích, kdy ruská propaganda tento obraz vykreslí až v příliš zářivých barvách.

Nicméně, judista, který se – kromě jiného – před objektivy potápí a jezdí na koni, opravdu fascinuje ruské ženy, které u svých manželů takový životní styl zhusta postrádají. Putin nepije alkohol a vyhýbá se zřejmě i dalším návykovým látkám, nepočítáme-li v ně moc a touhu po ní.

Tuto středu prezidentský mluvčí Dimitrij Peskov vyhlásil, že Putin je „absolutně zdravý“ a co se kondice týče, „mnohé by předehnal“. Konstatoval ale, že zprávu o Putinově zdraví Rusové neuvidí i proto, že to ruské zákony nevyžadují. Jde zřejmě o součást kampaně před březnovými prezidentskými volbami, o jejichž výsledku – tedy o Putinově vítězství – pochybuje jen málokdo.

Třeba začátkem jara roku 2015 ale vyhlížel kremelský vůdce velmi unaven a odkládal oficiální schůzky. Ruskem i světem bulvárních médií se začaly šířit drby, které přiživil kazašský zdroj agentury Reuters: „Vypadá, jako by onemocněl“. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov tehdy považoval za nutné v moskevském rádiu městu i světu sdělit, že „Putin je absolutně zdráv“ a že „stisk jeho ruky je stále tak silný, že by Vám mohl utrhnout ruku“.

Mimochodem, britský server MailOnline právě v roce 2015 spekuloval o tom, že Putin prodělal zkrášlující operaci u plastického chirurga, což ale kremelské tiskové oddělní odmítlo.

Kim Čong-un (34): Cigarety, nadváha a dědičné dispozice

Šéf drsně komunistického severokorejského režimu Kim Čon-un podle všeho trpí řadou chorob podobně jako jeho otec a předchůdce Kim Čong-il. Tajné služby a média se i nyní předhánějí v jejich identifikaci, často na základě propagandistických snímků, které režim sám uvolní.

Co se kondice týče, média se shodují, že nejmladší z dynastie Kimů v posledních letech velmi přibral. U moci je sedm let, během kterých podle tvrzení špionů zesílil o 40 kilogramů. Podle některých zdrojů tak váží až 136 kilogramů. Fanoušek i někdejší hráč basketbalu se teď koupe v potu, a to i na oficiálních záběrech. Vysoká váha ničí jeho kotníky, proto se mu špatně chodí.

Jeho zdraví nepomáhá ani fakt, že je náruživým kuřákem.

Seznam nemocí zahrnuje kromě jiných i cukrovku, v rodině zřejmě dědičnou, neboť jí trpěl i diktátorův otec. Kima sužuje i dna, srdeční choroby a zvýšený krevní tlak.

Jihokorejská tajná služba má za to, že mladý vůdce si nedokáže odpustit sladké nápoje a kalorická jídla, která sám rozbaluje. Má totiž chronický strach z otravy. Muž, který disponuje účinnými raketami i jadernou zbraní, prý trpí také nespavostí.

Merkelová (64): Cigarety kdysi ano, pivo stále ano

Spolková kancléřka není, co se jejího soukromí týče, právě sdílná. Zdá se, že vážnými zdravotními problémy netrpí. A pokud ano, před veřejností o nich nehovoří.

Ohledně ne zcela zdravých návyků, často však už opuštěných: Angela Merkelová je proslulá tím, že udrží pozornost při dlouhých jednáních až do ranních hodin. Sama říká, že spát potřebuje stejně dlouho jako jiní lidé, tuto vlastnost ale prostě má. Jako mladá kouřila cigarety, aniž o tom její rodiče věděli. Pracovala ve školním baru a čas od času se zřejmě ocitla na večírku.

Jako šéfka vlády se nechá fotografovat s pivem, které dosud někdy pije. V Německu je ale podobný akt pro veřejného činitele, respektive činitelku takřka povinností.

Její nepřátelé poukazují na domnělé psychické problémy kancléřky, které ale nemají žádnou oporu v odborných vyšetřeních. Jde zpravidla o nepříliš umně maskovaný politický útok.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud