Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se bránit hackerům, kteří napadli počítače na celém světě? 7 otázek, na něž musíte znát odpověď

Jak se bránit hackerům, kteří napadli počítače na celém světě? 7 otázek, na něž musíte znát odpověď

Počítače na celém světě napadli hackeři. Útok tzv. ransomwarem postihl telekomunikační společnosti i britské zdravotnictví. Jak se orientovat v často komplikovaném technologickém názvosloví? A lze se podobným útokům bránit?

Co je to ransomware?

Ransomware je typ malwaru, neboli škodlivého softwaru. Uživatelům po infikování zabraňuje v přístupu k počítači s jeho daty. Pro odemčení požaduje zaplatit výkupné.

Jak funguje?

Po infikování ransomware kontaktuje centrální server, aby získal informace potřebné k aktivaci. Následně začne šifrovat data na pevném disku. Po zašifrování všech dat, odešle uživateli zprávu s žádostí o výkupné. Pokud nezaplatí, hackeři často hrozí, že data zničí.

Jak se šíří?

Většina ransomwaru je skrytá v běžných dokumentech, které si mezi sebou uživatelé posílají. Například v souborech, které se otevírají pomocí Microsoft Word nebo v PDF souborech. Typicky jako Trojský kůň nebo červ.

Lze se nákazy zbavit, aniž bych přišel o data?

Lze. Tím, že zaplatíte. Jiný způsob je takřka nemožný. Jen autor ransomwaru zná klíč k odemčení. Firmy zabývající se bezpečností na internetu však platit nedoporučují. Je to totiž nejistý podnik. Když tak učiníte, musíte doufat, že vám útočník klíč skutečně poskytne. Ani to však není samozřejmost. Počítač lze samozřejmě vyčistit, ale takřka jistě při tom ztratíte i uložená data.

Můžu se nějak bránit?

Ochrana před tímto typem nákazy je složitá. Antiviry selhávají. Pomoc spočívá prakticky jen v osvětě a v bezpečném chování na internetu. Základem je neotevírat podezřelé dokumenty, u nichž si nejste jistí, jak se k vám dostaly a kdo je vytvořil. Že vám přišel mail ze známé adresy, ještě neznamená, že je bezpečný. Dokonce neznamená ani to, že vám ho opravdu poslal uvedený odesílatel. Adresa mailu se dá snadno zfalšovat. Dobré je také zálohovat data. Když vás hackeři napadnou, budete mít větší šanci, že o ně nepřijdete.

Co znamená WannaCry nebo WanaCrypt0r 2.0?

WannaCry 2, WanaCrypt0r 2.0 nebo třeba Wanna Decryptor 2 jsou názvy téhož. Hackeři tak pojmenovali ransomware, který v pátek napadl počítače v 74 zemích světa, mimo jiné například ochromil část britského zdravotnictví. Útočníci požadují za jejich odemčení 300 dolarů (asi 7 300 korun) v bitcoinech.

Proč hackeři obchodují v bitcoinech a co to je?

Bitcoin je virtuální měna. Její hodnota je v současnosti asi 1 800 dolarů za kus. Kurz však velice kolísá. Často se zmiňuje, že jde o měnu anonymní. Ve skutečnosti to ale není úplně pravda. Spíše se dá říci, že jde o měnu pseudonymní. Každá transakce je uložena v databázi pod adresou vaší virtuální peněženky. Pokud se zjistí, že adresa patří vám, o anonymitu přijdete. Existuje ale mnoho způsobů, jak dosáhnout velké míry anonymity, z toho plyne i její oblíbenost u hackerů nebo obchodníků s nelegálním zbožím.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1