Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se bránit před střelci ve školách: Američané pořizují dětem neprůstřelné batohy

Jak se bránit před střelci ve školách: Američané pořizují dětem neprůstřelné batohy

Penál, učebnice a svačina. Na první pohled obyčejná školní brašna, která ale umí ještě něco – chránit děti před kulkami střelců na školách. Američané tím reagují na nové nebezpečí, s nímž musí jejich potomci počítat. Zboží se dá sehnat na internetu a podle firem, které ho vyrábějí, je o ně v USA mezi rodiči velký zájem. Jejich prodej stoupl po středečním masakru na střední škole na Floridě, při kterém střelec zabil 17 lidí. 

„Dokážu si představit, že při vysvětlování použiju nějakého superhrdinu, jako je Kapitán Amerika. Můj syn ho miluje,“ říká matka čtyřletého chlapce a zároveň učitelka na základní škole Sarah Pampillonia. Koupit neprůstřelný batoh se rozhodla poté, co Spojené státy ve středu šokovala zpráva o střelbě na střední škole v Parklandu na Floride. Devatenáctiletý Nikolas Cruz při útoku zabil 17 lidí.

„Z našeho rozhovoru asi vynechám slovo zbraň a řeknu jen, že jde o kouzelný batoh, který slouží jako štít pro superhrdinu. A také to, že pokud se syn bude chtít schovat před zlými lidmi, takže k tomu může využít právě tento batoh,“ pokračuje Pampillonia.

Neprůstřelných tašek a batohů, které mají bezpečnostní certifikát, se už nyní dá na internetu pořídit nespočet. Vyrábí je několik výrobců, například Guard Dog Security, a dají se sehnat v několika barvách od růžové po šedou. Jejich cena se pohybuje kolem 200 dolarů (v přepočtu asi 4000 korun). Jiné firmy je nabízejí i za dvojnásobek, avšak podle Joea Currana, ředitelé jedné z nich, ani vysoká cena neodradila rodiče od jejich zakoupení.

Batohy, které nabízí Curranova firma, jsou údajně odolné vůči střelbě z několika zbraní. Jejich prodej stoupl po středečním masakru na Floridě.

Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jedná o minimálně osmnáctý letošní případ střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA. Je to také šestý letošní případ, při němž přišli o život, nebo byli zraněni studenti.

Střelba vyvolala v USA znovu debatu o kontrole zbraní. Zatímco republikáni si nepřejí, aby se předčasně činily závěry a aby se útoku zneužívalo k volání po přísnějších opatřeních, demokraté hovoří o dlouhodobé nečinnosti v dané problematice. Bývalý velitel newyorské policie Bill Bratton řekl, že se jedná o „novou normalitu“, protože v USA se na školách střílí každých 60 hodin.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1