Články odjinud

Jak skončili „džihádisté z Beatles“? John je asi mrtvý, Paul sedí v Turecku, dvěma hrozí poprava

Jak skončili „džihádisté z Beatles“? John je asi mrtvý, Paul sedí v Turecku, dvěma hrozí poprava

Pro jejich britský akcent jim říkali „The Beatles“. Čtyři muži, kteří se přidali k Islámskému státu a v Sýrii pro něj věznili, mučili i vraždili před kamerou zahraniční rukojmí. Byli prý tak krutí, že je časem tohoto úkolu zbavili sami islamisté. Co je s nimi teď? Dvěma z nich hrozí poprava ve Spojených státech, jeden podle všeho nežije a poslední si odpykává trest v tureckém vězení.

„Identifikace mrtvých je mimořádně složitá, těla jsou v pokročilé fázi rozkladu,“ říká pro britský web Sun Online lékař Jásir Chámis. Se svým týmem se snaží vrátit jména obětem řádění fanatiků ze samozvaného Islámského státu v syrském městě Rakka. Ostrovní média doufají, že by mohl najít i ostatky západních vězňů, které zavraždili teroristé známí jako The Beatles. A Chámisovi lidé opravdu nalezli kostry s oddělenými hlavami – tak ovšem islamisté usmrcovali nejen cizince, ale i své krajany. Šéf týmu pracujícího na exhumaci je proto skeptický: „Dosud jsme nalezli čtyři tisíce těl, každý den přibývá řada dalších. Je to na dlouho.“

O něco snazší, i když ne zcela, je vystopovat samu bizarní čtveřici. Ta byla – mimochodem – podle svědectví zahraničních vězňů mnohem sadističtější než místní islamisté. „Kdykoli se nějaký z nich objevil, bylo jasné, že dojde na bití a mučení,“ vypověděl jeden ze zadržovaných, který přežil.

Při tortuře byli radikálové s britským přízvukem, kteří vždy chodili v maskách, velmi vynalézaví. Cizince, kterých měli postupně „na starosti“ zřejmě až 27, možná i více, vystavovali kromě jiného waterboardingu, elektrickým šokům nebo je psychicky ničili předstíranými popravami. Americký novinář James Foley, kterému později islamista přezdívaný „John“ uřízl před kamerami hlavu, byl údajně předtím dočasně ukřižován.

Dilema: Může se Británie zříct „Ringa“ a „George“?

Dva členové obávané skupiny – Alexanda Kotey a El Šafi Elšeik, nejčastěji označovaní jako Ringo a George – nyní zaměstnávají britskou a vlastně i americkou politickou scénu. Ostrovní monarchie totiž oběma radikálům během jejich syrského pobytu odebrala občanství poté, co zjistila rozsah jejich zločinů. Když je zkraje letošního roku postupující Kurdové zadrželi na syrské straně společné hranice s Irákem, začala právní bitva o to, jak s islamisty naložit. Už v kurdském vězení se totiž muži rozpomněli na britské pasy a zpochybnili způsob, jakým jim je Londýn odebral.

Jejich motivace? Velmi pravděpodobně strach o život. Pokud totiž budou vydáni do USA, hrozí jim trest smrti. Ten Spojené království nevykonává. A pokud se své občany už rozhodne vydat do zahraničí, žádá záruku, že nebudou riziku absolutního trestu vystaveni. Proto bylo pro Brity každopádně překvapením, když zjistili, že jejich současný ministr spravedlnosti svému americkému kolegovi napsal, že Londýn v těchto dvou případech nebude USA bránit ve vynesení hrdelního trestu.

Ne všichni s takovým postojem souhlasí. „Vyrostli v Británii, chodili tady do školy a zde se také radikalizovali. Jsme za ně odpovědní. Tímto vlastně prosíme Spojené státy, aby za nás udělal špinavou práci,“ cituje The Guardian třeba někdejšího hlavního britského žalobce Kena MacDonalda. Mimochodem, Alexanda Kotey se narodil v Londýně ghanskému otci a řecké matce původem z Kypru. K islámu pod vedením jeho extremistických mluvčích konvertoval záhy po dvacítce. El Šafi Elšeik sice spatřil světlo světa v Súdánu, mládí ale prožil v britské metropoli.

„Paul“ utekl, John“ je na „99 procent mrtev“

Otázkou je, kam se za šest let vydá terorista „Paul“. Londýnský rodák Aine Lesley Davis, který je za něj považován, byl loni v Turecku odsouzen na sedm let vězení za příslušnost k teroristické organizaci. Davis nikdy nepopíral, že se přidal k Islámskému státu, odmítá ale, že by patřil ke čtveřici nechvalně známých mučitelů. Podle svých slov se s radikály rozešel. Pravda je, že byl v roce 2015 zadržen na tureckém území.

Davies, který nepochází z muslimského prostředí, konvertoval k (radikálnímu) islámu v roce 2006. Prý poté, co ho – do té doby drogového dealera a zlodějíčka – britská justice zavřela do nápravného zařízení pro mladistvé za nedovolené držení zbraně. Podle výpovědí přeživších hrál „Paul“ nejméně podstatnou roli při mučení a zabíjení rukojmích. A vlastně tak není zcela jasné, zda sadistickou skupinu netvořili jen tři radikálové, i když četná svědectví nasvědčují, že se plně angažoval také čtvrtý, jakkoli méně aktivní dozorce.

Na rozdíl od „Johna“, který byl nejhorším z trýznitelů. Mohammed Emwazi osobně před kamerami zavraždil řadu lidí, včetně novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, respektive humanitárních pracovníků Alana Henninga a Petera Kassiga. Zavraždil podle všeho i dvojici Japonců a desítky syrských vojáků. Muž, který se narodil v Kuvajtu původem iráckým rodičům, vystudoval v Londýně informatiku a měl našlápnuto na úspěšnou kariéru v bohatém Kuvajtu. Pak se ale vydal na dráhu islámského radikála. Zřekla se ho rodina. Nakonec se stal prototypem na Západě vychovaného, o to však fanatičtějšího a sadističtějšího stoupence Islámského státu.

Jako takový se stal prioritním cílem západních tajných služeb, zemřít musel i z výstražných důvodů. Když v listopadu roku 2015 vycházel v syrské Rakce z domu, aby nastoupil do automobilu, čekaly na něj dva drony. Vysoký americký důstojník se tehdy nechal slyšet, že „John“ byl zabit na „99 procent“. A že se po úderu bezpilotních strojů fakticky „vypařil“.

Co na to opravdový Ringo Starr?

Za zmínku jistě stojí skutečnost, že přeživší členové skupiny The Beatles nejsou právě nadšeni přezdívkou, kterou sadisté dostali. „Je to hovadina! Dělají přesný opak toho, co The Beatles vždy zastávali, reprezentovali,“ konstatoval Ringo Starr, který spolu s tím připomněl ideály opravdových brouků – mír a nenásilí.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818