Jak vypadá zodpovědné vůdcovství? V Davosu se bude řešit nespokojenost s elitami a globalizací | info.cz

Články odjinud

Jak vypadá zodpovědné vůdcovství? V Davosu se bude řešit nespokojenost s elitami a globalizací

Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. 

Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskusemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3 000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.

Oficiálním tématem letošního 47. ročníku je vnímavé a zodpovědné vůdcovství". To podle zakladatele a předsedy WEF Klause Schwaba znamená, že lídři mají být "zodpovědným způsobem" vnímaví k problémům lidí, jimž globalizovaný trh neprospěl, a nabízet řešení, která budou fungovat, budou spravedlivá a udržitelná. Podle něj je zapotřebí "dlouhodobého, na činy orientovaného myšlení a solidarity na národní i globální úrovni".

WEF konstatuje, že svět se od loňského setkání dramaticky změnil, a poukazuje na Trumpovo volební vítězství v USA a hlasování Britů o odchodu z Evropské unie. Podle WEF obojí ukazuje "hlubokou deziluzi veřejnosti z globalizace".

"Člověk z Davosu", jak se říká typickému zástupci elit, které se každý rok scházejí v tomto luxusním letovisku, stojí letos před dalšími hrozbami. Proti stávajícím vládnoucím silám a jejich modelu politiky se mohou postavit voliči v Nizozemsku, Francii, Itálii, a možná dokonce i v Německu, uvedla agentura Reuters.

 

Mezi účastníky z politického světa bude vynikat zejména čínský prezident Si Ťin-pching, který se stane první čínskou hlavou státu na davoském setkání. Prezident hodlá představit Čínu jako hlavního světového obhájce globalizace a odpůrce rostoucích protekcionistických tendencí.

Z nejvýznamnějších nových jmen se objeví britská premiérka Theresa Mayová. Trump v Davosu nebude, protože poslední den fóra se kryje s jeho slavnostní inaugurací ve Washingtonu. Spojené státy bude zastupovat dosluhující viceprezident Joe Biden a ministr zahraničí John Kerry, podle Schwaba rovněž dorazí "někdo z týmu nového prezidenta".

 

Do Davosu podruhé v řadě nepřijede německá kancléřka Angela Merkelová, která byla dříve pravidelnou účastnicí těchto setkání. Německá vláda odmítla říci, co jí letos v účasti brání. Politici jsou ale možná po hlasování o takzvaném brexitu a po volbách v USA méně ochotni cestovat na elitní setkání na luxusních místech.

Z České republiky jezdil v minulosti do Davosu opakovaně například bývalý prezident Václav Klaus, v roce 2009 vystoupil na fóru s projevem, ve kterém opět odmítl oteplování klimatu. Letos se do Davosu nechystá, jak sdělil ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Na konferenci nemíří podle informací ČTK ani zástupce ministerstva financí či guvernér ČNB Jiří Rusnok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud