Jak zacházet s tajnými nahrávkami? Rakouský vládní skandál oživil mediální dilema | info.cz

Články odjinud

Jak zacházet s tajnými nahrávkami? Rakouský vládní skandál oživil mediální dilema

Celá Evropa už několikátý den v řadě sleduje hlubokou krizi rakouské politiky. Pád tamní vlády způsobilo video, které tajně pořídil a před volbami zveřejnil neznámý člověk nebo skupina. Kromě klíčové politické linky je tu ještě jedna. Ozývají se hlasy, že takové narušení soukromí politiků je nejen trestné, ale rovnou poškozuje základní principy demokracie.

S tímto tvrzením přišel mimo jiné zmocněnec pro ochranu osobních dat německé spolkové země Bádensko-Württembersko Stefan Brink. Na svém twitteru kritizoval německé noviny, které tajně pořízené video zveřejnily. Dosavadní rakouský vicekancléř Heinz Christian Strache na něm nabízí přístup ke státním zakázkám v Rakousku výměnou za peníze do stranické poklady a podporu ve volbách. Zřejmě pod vlivem alkoholu a v přítomnosti stejně dobře naladěného stranického přítele Gudenuse o tom diskutuje s falešnou ruskou miliardářkou. 

Brink nezpochybňuje, že se ze strany obou politiků jednalo o neuvěřitelný exces a zřejmě i porušení zákona. Polemizuje ale, zda natočení a zveřejnění videa z ryze soukromého prostředí nepoškozuje demokracii nakonec víc než to, co se na videu děje. „Když budeme klamat naše politické soupeře, nabourávat jejich soukromí, a dokonce se přitom dopustíme trestného činu, poškozujeme tím nejen naši politickou kulturu, ale i sami sebe,“ napsal Brink.

Politici podle něj nemohou dělat svou práci, když se i při neoficiálních debatách v soukromém prostředí vystavují riziku, že jejich hovory budou tajně zaznamenány a poté zveřejněny. Video, jak tvrdí Brink, bylo pořízeno ilegální cestou a jeho zveřejnění zavání trestným činem. „Tisk samozřejmě sám rozhoduje, co vydá či nevydá. Musí ale zároveň dodržovat i někdy protichůdná základní práva, včetně práva na ochranu osobnosti a soukromí,“ napsal německý ochránce dat.

Svým prohlášení vyvolal zejména v Rakousku a Německu širokou diskusi, jeho slova se setkala s pochopení i odsouzením. Část odborníků na základě Stracheho skandálu varuje před tím, že když byl takto tajně natočen Strache, může být příště na řadě kdokoliv jiný. Další odborníci ale argumentují německými zákony, které sice chrání právo na soukromí, ale zároveň v určitých případech přiznávají i právo na jeho prolomení. A to právě v těch případech, kdy zveřejnění neoficiálních rozhovorů politiků může být zdůvodněno „mimořádným veřejným zájmem“.

Podobný názor zastává například i český politolog Jan Bureš. Politici si podle něj musejí zvyknout, že moderní technika může odhalit jejich praktiky i při neformálních rozhovorech. Dokonce by se měli na takovou možnost připravit. „Jestliže se politik jako Strache nechává zcela otevřeně korumpovat, není možné takové jednání obhajovat tím, že se jednalo o neformální, soukromý rozhovor,“ řekl INFO.CZ Bureš.

Politici by naopak měli na základě tohoto případu uvědomit, že korupce a dalších nekalých praktik se nemohou beztrestně dopouštět vůbec nikdy a nikde. A je úplně jedno, zda jsou právě doma, na dovolené nebo v restauraci s manželkou. Ani alkohol podle Bureše nepředstavuje žádnou polehčující okolnost pro podobné jednání politika. „Pokud je opilý, nemá se scházet s domnělou neteří ruského oligarchy a slibovat jí státní zakázky. To si nemůže politik dovolit za žádných okolností,“ řekl Bureš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud