Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak zajistit, aby se Vegas neopakovalo jinde? Pomoci může lepší výběr místa i zabezpečení

Jak zajistit, aby se Vegas neopakovalo jinde? Pomoci může lepší výběr místa i zabezpečení

Ta otázka padne po každém útoku, odpovědět na ni je však nyní ještě složitější. Dá se předcházet událostem, jaké v neděli večer zažilo americké Las Vegas? Chránit festivaly pod širým nebem je totiž podstatně složitější než v případě uzavřených koncertů. A také tam bezpečnost nebývá stoprocentní.

Útočník v Las Vegas měl pro svůj čin takřka ideální podmínky. Z 32. patra hotelu Mandalay Bay střílel do davu více než 22 tisíc lidí. Bylo mu jedno, koho trefí. Důležitý byl pro něj počet mrtvých, ne konkrétní osoby.

Akce s názvem Route 91 Harvest Festival doplatila na svoji tradiční lokalitu. Lidi se bavili pod širým nebem v městské zástavbě. Neexistovalo nic, co by je před střelcem ochránilo. Hotel, ze kterého muž pálil, stojí navíc jen asi 365 metrů od místa dění.

Manuál neexistuje

Veřejnost nyní přemýšlí, jestli vůbec lze takové akce účinně bránit. Po útocích z 11. září 2011 se v USA sice výrazně zpřísnila bezpečnostní pravidla, což se dotklo i venkovních koncertů, jenže ne s ohledem na podobné postupy. V případě Las Vegas byla zařízení typu kamerových systémů či skenerů zbytečná.

„Je to dynamický proces, který vyžaduje, aby promotéři, správci dějiště, místní úřady a další zúčastnění spolupracovali,“ konstatuje pro list New York Times Chris Robinnette, prezident společnosti Prevent Advisors, která radí při pořádání sportovních a zábavních událostí ve velkých halách typu newyorské Madison Square Garden. „Ale na tohle není žádný manuál,“ dodává.

Organizátoři mají potíže zabezpečit i koncerty v uzavřených prostorách. Projevilo se to třeba letos v květnu, kdy se islámský terorista odpálil ve vestibulu arény v anglickém Manchesteru. Na něm zemřelo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grande. V paměti je také tragédie v pařížském klubu Bataclan z 13. listopadu 2015, při níž zahynulo 89 osob.

Chránit tzv. open-air festivaly, je přitom daleko složitější. Louis Marciani, ředitel Národního centra pro bezpečnost sportovních diváků, si neumí představit, jak lze událostem, které zasáhly Las Vegas, předcházet. „Musíme se vrátit k tabuli,“ prohlašuje a míní tím, že je nutné se nad problémem znovu zamyslet.

Bezpečnější hotely a lepší výběr místa

V současnosti organizátoři musí vytyčit perimetr, do nějž mohou návštěvníci pouze po absolvování bezpečnostní kontroly. Ten je však jen v bezprostřední blízkosti dějiště, nepočítá s tím, že by útočník pro akci využil přilehlé budovy.

Cesta by skutečně mohla vést skrze ještě lepší spolupráci zúčastněných stran, jak o ní mluvil Robinnette. V případě hotelů by to znamenalo lépe proškolit zaměstnance a dávat pozor na to, kdo jim vstupuje dovnitř.

Když před devíti lety odpálili teroristé bomby ve dvou hotelech v indické Bombaji, zavedla ubytovací zařízení včetně kolosů typu Marriott nebo Taj přísnější kontroly. Nakoupily detektory výbušnin a rentgenové systémy. V Novém Dílí sáhl resort Lemon Tree Premier pro technologii, která rozpoznává obličeje návštěvníků.

„Museli byste mít rentgeny a magnetometry u každého vchodu. Žádný hotel tohle nedělá,“ upozorňuje na složitost takového postupu Steven Adelman z organizace Event Safety Alliance.

Bezpečnosti by prospělo také, kdyby pořadatelé festivalu volili jiné lokality. Vyhýbali se právě místům uvnitř městské zástavby. Adelman ale oponuje, že ani to nezajistí stoprocentní ochranu. „Nebudete pořádat festivaly poblíž kopců nebo vysokých stromů? Budete zakazovat nákladní vozy?“ pokládá řečnické otázky.

„Všemu zabránit nemůžeme“

Asi nejpalčivěji problém dopadá na pořadatele festivalu Austin City Limits, na nějž se do texaského města chystá dorazit zhruba 75 tisíc návštěvníků. Bezpečnostní odborníci a promotéři doporučili rozšířit ochranný perimetr kolem lokality a zintenzivnit spolupráci s okolními podniky.

Producentská společnost C3 Presents, která festival pořádá, v prohlášení uvedla, že navržený bezpečnostní plán počítá třeba s navýšením počtu strážců zákona uvnitř i vně areálu.

Šéf místní policie Brian Manley si ale uvědomuje, že všemu zabránit nedovedou. „Žijeme ve světě, kde nemůžete ochránit lidi před každou hrozbou,“ posteskl si na tiskové konferenci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744