Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak zajistit, aby se Vegas neopakovalo jinde? Pomoci může lepší výběr místa i zabezpečení

Jak zajistit, aby se Vegas neopakovalo jinde? Pomoci může lepší výběr místa i zabezpečení

Ta otázka padne po každém útoku, odpovědět na ni je však nyní ještě složitější. Dá se předcházet událostem, jaké v neděli večer zažilo americké Las Vegas? Chránit festivaly pod širým nebem je totiž podstatně složitější než v případě uzavřených koncertů. A také tam bezpečnost nebývá stoprocentní.

Útočník v Las Vegas měl pro svůj čin takřka ideální podmínky. Z 32. patra hotelu Mandalay Bay střílel do davu více než 22 tisíc lidí. Bylo mu jedno, koho trefí. Důležitý byl pro něj počet mrtvých, ne konkrétní osoby.

Akce s názvem Route 91 Harvest Festival doplatila na svoji tradiční lokalitu. Lidi se bavili pod širým nebem v městské zástavbě. Neexistovalo nic, co by je před střelcem ochránilo. Hotel, ze kterého muž pálil, stojí navíc jen asi 365 metrů od místa dění.

Manuál neexistuje

Veřejnost nyní přemýšlí, jestli vůbec lze takové akce účinně bránit. Po útocích z 11. září 2011 se v USA sice výrazně zpřísnila bezpečnostní pravidla, což se dotklo i venkovních koncertů, jenže ne s ohledem na podobné postupy. V případě Las Vegas byla zařízení typu kamerových systémů či skenerů zbytečná.

„Je to dynamický proces, který vyžaduje, aby promotéři, správci dějiště, místní úřady a další zúčastnění spolupracovali,“ konstatuje pro list New York Times Chris Robinnette, prezident společnosti Prevent Advisors, která radí při pořádání sportovních a zábavních událostí ve velkých halách typu newyorské Madison Square Garden. „Ale na tohle není žádný manuál,“ dodává.

Organizátoři mají potíže zabezpečit i koncerty v uzavřených prostorách. Projevilo se to třeba letos v květnu, kdy se islámský terorista odpálil ve vestibulu arény v anglickém Manchesteru. Na něm zemřelo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grande. V paměti je také tragédie v pařížském klubu Bataclan z 13. listopadu 2015, při níž zahynulo 89 osob.

Chránit tzv. open-air festivaly, je přitom daleko složitější. Louis Marciani, ředitel Národního centra pro bezpečnost sportovních diváků, si neumí představit, jak lze událostem, které zasáhly Las Vegas, předcházet. „Musíme se vrátit k tabuli,“ prohlašuje a míní tím, že je nutné se nad problémem znovu zamyslet.

Bezpečnější hotely a lepší výběr místa

V současnosti organizátoři musí vytyčit perimetr, do nějž mohou návštěvníci pouze po absolvování bezpečnostní kontroly. Ten je však jen v bezprostřední blízkosti dějiště, nepočítá s tím, že by útočník pro akci využil přilehlé budovy.

Cesta by skutečně mohla vést skrze ještě lepší spolupráci zúčastněných stran, jak o ní mluvil Robinnette. V případě hotelů by to znamenalo lépe proškolit zaměstnance a dávat pozor na to, kdo jim vstupuje dovnitř.

Když před devíti lety odpálili teroristé bomby ve dvou hotelech v indické Bombaji, zavedla ubytovací zařízení včetně kolosů typu Marriott nebo Taj přísnější kontroly. Nakoupily detektory výbušnin a rentgenové systémy. V Novém Dílí sáhl resort Lemon Tree Premier pro technologii, která rozpoznává obličeje návštěvníků.

„Museli byste mít rentgeny a magnetometry u každého vchodu. Žádný hotel tohle nedělá,“ upozorňuje na složitost takového postupu Steven Adelman z organizace Event Safety Alliance.

Bezpečnosti by prospělo také, kdyby pořadatelé festivalu volili jiné lokality. Vyhýbali se právě místům uvnitř městské zástavby. Adelman ale oponuje, že ani to nezajistí stoprocentní ochranu. „Nebudete pořádat festivaly poblíž kopců nebo vysokých stromů? Budete zakazovat nákladní vozy?“ pokládá řečnické otázky.

„Všemu zabránit nemůžeme“

Asi nejpalčivěji problém dopadá na pořadatele festivalu Austin City Limits, na nějž se do texaského města chystá dorazit zhruba 75 tisíc návštěvníků. Bezpečnostní odborníci a promotéři doporučili rozšířit ochranný perimetr kolem lokality a zintenzivnit spolupráci s okolními podniky.

Producentská společnost C3 Presents, která festival pořádá, v prohlášení uvedla, že navržený bezpečnostní plán počítá třeba s navýšením počtu strážců zákona uvnitř i vně areálu.

Šéf místní policie Brian Manley si ale uvědomuje, že všemu zabránit nedovedou. „Žijeme ve světě, kde nemůžete ochránit lidi před každou hrozbou,“ posteskl si na tiskové konferenci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1