Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jako kdyby padala nebesa." Svědectví Afghánců o svržení americké Matky všech bomb

„Jako kdyby padala nebesa." Svědectví Afghánců o svržení americké  Matky všech bomb

Po večerních modlitbách Mohamed Šahzadáh zavřel branku svého domu a usedl k večeři. Pak z ničeho nic přišel výbuch, na nebi byly vidět plameny, země se chvěla. „Podlaha byla jako loďka na vodě,“ líčí. „Myslel jsme si, že někdo bombarduje můj dům. Loni drony útočily na souseda. Tentokrát to bylo, jako by padala nebesa. Ženy a děti se velmi bály,“ popisuje.

Spojené státy shodily největší nejadernou bombu, která kdy byla ve východním Afghánistánu použita. Premiéra to byla i pro samotnou bombu MOAB GBU-43, která v sobě měla zhruba 11 tun výbušniny. Mířila na tunely a bunkry Islámského státu.

„Na chvíli jsem ohluchl. Má okna a dveře se rozbily. Ve zdech mám praskliny,“ cituje Mohameda list The Guardian. Podle úřadů bomba zabila téměř stovku radikálů. „Nevíme, kdo byl včera nebo dnes ráno zabit. V rádiových rozhovorech, které posloucháme je zmatek a strach. Komunikace mezi bojovníky Islámského státu je omezená,“ říká Baaz Jan, velitel místní policie.

K ničivé bombě se USA uchýlily, protože drony údajně selhaly při ničení tunelových komplexů. Někteří pozorovatelé ale nutnost zásahu zpochybňují. Skupina, která čítá 600 až 800 bojovníků měla prý jen omezené možnosti.

„Bez pochyby je Islámský stát brutální a učinil brutální činy proti našim lidem. Ale nerozumím tomu, proč shodili tu bombu,“ říká major Achin Naweed Shinwari. „Vystrašilo to naše lidi. Moji příbuzní si mysleli, že přišel konec světa. Každý den jsou v oblasti stíhačky, drony a helikoptéry,“ popisuje.

Spojené státy se snaží v současné době zničit Islámský stát ve východním Afghánistánu a podle Borhana Osmana, analytika a experta na Islámský stát, jsou v tom úspěšní. „Islámský stát už ztrácel své pevnosti. Nezdá se, že by bylo potřeba učinit tak silné vojenské opatření,“ říká.

Cílem shození bomby bylo zřejmě šokovat a vystrašit radikály. Osman ale pochybuje, že to splní svůj účel. Dokonce se domnívá, že teď by mohl Islámský stát pro potenciální stoupence vypadat ještě atraktivněji. Zatímco Talibán, rival Islámského státu, útok odsoudil, vláda v Kábulu úder vítá. Proti je ale například bývalý prezident Afghánistánu Hamid Karzai nebo afghánský velvyslanec  v Pakistánu. Ten prohlásil, že kdyby byly bomby řešením, Afghánistán by byl nejbezpečnější místo na zemi.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744