Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jako nejnudnější dystopický román, okupuje nás policie.“ Manningová kritizuje poměry v USA i dlouhé prsty CIA

„Jako nejnudnější dystopický román, okupuje nás policie.“ Manningová kritizuje poměry v USA i dlouhé prsty CIA

Chelsea Manningová zkritizovala poměry, které panují ve Spojených státech. Propuštěná whistleblowerka, která ještě před změnou pohlaví jako voják Bradley Manning zveřejnila na serveru WikiLeaks utajované dokumenty, se opřela například do CIA nebo Harvardovy univerzity, která v září stáhla nabídku na spolupráci s ní.

Manningová se po propuštění z vězení, v němž strávila více než tři roky, rozhodla procestovat Spojné státy. Pořádá debaty, na kterých hovoří o svém politickém zapojení. Na Massachusetts Institute of Technology mluvila i s redaktory weby Daily Beast. Vyjádřila přitom znepokojení, kam se její země v současnosti ubírá.

„Když vidím všechny ty ozbrojené policisty na amerických ulicích, je to jako bych vkročila do nejnudnějšího dystopického románu, jaký si dokážu představit. Cítím to tak, že americká města, určitě jejich části, jsou okupovány policií,“ prohlásila.

Kontroverze budila Manningová vždy. Když vynesla tajné dokumenty na veřejnost, když ve vězení podstoupila změnu pohlaví nebo poté, co ji bývalý americký prezident Barack Obama prominul zbytek jejího 35letého trestu.

Naposledy se o ní mluvilo v souvislosti s Harvardovou univerzitou, která jí nabídla pozici. Jenže v polovině září ustoupila tlaku zvenčí a nabídku stáhla. Proti angažmá Manningové vystoupil například bývalý ředitel CIA Michael Morell, který z Harvardu odešel, protože podle něj Manningové činnost ohrozila americké vojáky. Současný šéf CIA Mike Pompeo ji nazval zrádkyní.

Manningová ale kritiku CIA vrátila. „CIA a na ni napojení lidé ve zpravodajské komunitě si myslí, že mohou potlačit odpor, jakoukoli formu nesouhlasu napříč Amerikou. Akademické instituce využívají jako bojové pole,“ dodala.

Varovala také technologickou komunitu a vývojáře aplikací. „I když bychom vyráběli software pro medicínu nebo marketing, může být použit na potlačení nesouhlasu. Technologická řešení jsou v tomto smyslu natolik univerzální, že je lze zneužít.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744