Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jako nejnudnější dystopický román, okupuje nás policie.“ Manningová kritizuje poměry v USA i dlouhé prsty CIA

„Jako nejnudnější dystopický román, okupuje nás policie.“ Manningová kritizuje poměry v USA i dlouhé prsty CIA

Chelsea Manningová zkritizovala poměry, které panují ve Spojených státech. Propuštěná whistleblowerka, která ještě před změnou pohlaví jako voják Bradley Manning zveřejnila na serveru WikiLeaks utajované dokumenty, se opřela například do CIA nebo Harvardovy univerzity, která v září stáhla nabídku na spolupráci s ní.

Manningová se po propuštění z vězení, v němž strávila více než tři roky, rozhodla procestovat Spojné státy. Pořádá debaty, na kterých hovoří o svém politickém zapojení. Na Massachusetts Institute of Technology mluvila i s redaktory weby Daily Beast. Vyjádřila přitom znepokojení, kam se její země v současnosti ubírá.

„Když vidím všechny ty ozbrojené policisty na amerických ulicích, je to jako bych vkročila do nejnudnějšího dystopického románu, jaký si dokážu představit. Cítím to tak, že americká města, určitě jejich části, jsou okupovány policií,“ prohlásila.

Kontroverze budila Manningová vždy. Když vynesla tajné dokumenty na veřejnost, když ve vězení podstoupila změnu pohlaví nebo poté, co ji bývalý americký prezident Barack Obama prominul zbytek jejího 35letého trestu.

Naposledy se o ní mluvilo v souvislosti s Harvardovou univerzitou, která jí nabídla pozici. Jenže v polovině září ustoupila tlaku zvenčí a nabídku stáhla. Proti angažmá Manningové vystoupil například bývalý ředitel CIA Michael Morell, který z Harvardu odešel, protože podle něj Manningové činnost ohrozila americké vojáky. Současný šéf CIA Mike Pompeo ji nazval zrádkyní.

Manningová ale kritiku CIA vrátila. „CIA a na ni napojení lidé ve zpravodajské komunitě si myslí, že mohou potlačit odpor, jakoukoli formu nesouhlasu napříč Amerikou. Akademické instituce využívají jako bojové pole,“ dodala.

Varovala také technologickou komunitu a vývojáře aplikací. „I když bychom vyráběli software pro medicínu nebo marketing, může být použit na potlačení nesouhlasu. Technologická řešení jsou v tomto smyslu natolik univerzální, že je lze zneužít.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1