„Jako nejnudnější dystopický román, okupuje nás policie.“ Manningová kritizuje poměry v USA i dlouhé prsty CIA | info.cz

Články odjinud

„Jako nejnudnější dystopický román, okupuje nás policie.“ Manningová kritizuje poměry v USA i dlouhé prsty CIA

Chelsea Manningová zkritizovala poměry, které panují ve Spojených státech. Propuštěná whistleblowerka, která ještě před změnou pohlaví jako voják Bradley Manning zveřejnila na serveru WikiLeaks utajované dokumenty, se opřela například do CIA nebo Harvardovy univerzity, která v září stáhla nabídku na spolupráci s ní.

Manningová se po propuštění z vězení, v němž strávila více než tři roky, rozhodla procestovat Spojné státy. Pořádá debaty, na kterých hovoří o svém politickém zapojení. Na Massachusetts Institute of Technology mluvila i s redaktory weby Daily Beast. Vyjádřila přitom znepokojení, kam se její země v současnosti ubírá.

„Když vidím všechny ty ozbrojené policisty na amerických ulicích, je to jako bych vkročila do nejnudnějšího dystopického románu, jaký si dokážu představit. Cítím to tak, že americká města, určitě jejich části, jsou okupovány policií,“ prohlásila.

Kontroverze budila Manningová vždy. Když vynesla tajné dokumenty na veřejnost, když ve vězení podstoupila změnu pohlaví nebo poté, co ji bývalý americký prezident Barack Obama prominul zbytek jejího 35letého trestu.

Naposledy se o ní mluvilo v souvislosti s Harvardovou univerzitou, která jí nabídla pozici. Jenže v polovině září ustoupila tlaku zvenčí a nabídku stáhla. Proti angažmá Manningové vystoupil například bývalý ředitel CIA Michael Morell, který z Harvardu odešel, protože podle něj Manningové činnost ohrozila americké vojáky. Současný šéf CIA Mike Pompeo ji nazval zrádkyní.

Manningová ale kritiku CIA vrátila. „CIA a na ni napojení lidé ve zpravodajské komunitě si myslí, že mohou potlačit odpor, jakoukoli formu nesouhlasu napříč Amerikou. Akademické instituce využívají jako bojové pole,“ dodala.

Varovala také technologickou komunitu a vývojáře aplikací. „I když bychom vyráběli software pro medicínu nebo marketing, může být použit na potlačení nesouhlasu. Technologická řešení jsou v tomto smyslu natolik univerzální, že je lze zneužít.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud