Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako Nixon. Trump odlétá do světa, doma přitom hasí skandály

Jako Nixon. Trump odlétá do světa, doma přitom hasí skandály

Americký prezident Donald Trump vyráží na svou první zahraniční cestu. Ta byla naplánována ještě před tím, než vypukla série skandálů, kvůli které se mluví i o impeachmentu. Bystří pozorovatelé zaregistrovali, že situace připomíná časy, kdy musel odstoupit prezident Richard Nixon. Ten také odjel na zahraniční cestu na Blízký východ a do Evropy v červnu 1974 v době, kdy se již hlasitě diskutovalo o impeachmentu.

Tehdy ještě neexistoval internet, ale kdyby měl Nixon tehdy twitter, možná by také na cestě přes Atlantik davům vzkázal: „Tohle je největší hon na politika v amerických dějinách.“ Pravda, Nixonovy problémy byly o něco vážnější než ty Trumpovy. Když přistával v Saudské Arábii, Izraeli a Belgii, jeho nejbližší spolupracovníci už čelili žalobám a Kongres připravoval impeachment. Současná situace rozhodně není ještě tak daleko. Přesto je tu dost podobností, píše americký server Daily Beast

Největším rozdílem mezi Nixonem a Trumpem je, že světoví lídři Nixona znali. Přestože bezesporu udělat jisté chyby, svět jej nepovažoval za „šílence." Mnozí světoví představitelé, se kterými se Trump setká, jako jsou nový francouzský prezident, papež František, nebo izraelský premiér, mají vážné důvody pochybovat o prezidentových kompetencích, psychické vyzrálosti, soustředění či porozumění.

Plány má Trumpova administrativa vskutku grandiózní. „Tato cesta je skutečně historická. Žádný prezident ještě nikdy nenavštívil vlast a svatá místa muslimů, Židů a křesťanů během jedné cesty,“ řekl bezpečnostní poradce H. R. McMaster.

Jak McMaster uvedl, nové vedení USA bylo na Blízkém východě nadšeně vítáno, protože v posledních letech se regiony dosti vzdálily. Jenže o tom, jak se mají oba regiony sbližovat, mají jednotlivé země Blízkého východu dost odlišné názory.

Saúdové chtějí, aby pro ně byly Spojené státy spolehlivým partnerem v jejich snaze izolovat Irán. Zástupce korunního prince Mohamed bin Salmán tento měsíc ve státní televizi prohlásil, že Íránci chtějí získat Mekku a Saúdové nebudou čekat na to, že se bitva odehraje v Saúdské Arábii a raději ji budou vést v Iránu.  A bin Salmán je považován za toho, který formuje saúdskou politiku a soukromě se už s Donaldem Trumpem sešel.

Trumpova administrativa tento měsíc potvrdila Obamovu dohodu o jaderném programu s Íránem a zrušila proti němu sankce. Přestože se uvažuje o sankcích kvůli iránskému raketovému programu, rozhodně to nevypadá, že by Trump chtěl vést s Íránem válku.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu  se snažil několikrát bezúspěšně vtáhnout USA do války s Iránem. Jistě se mezi sebou budou oba lídři povzbuzovat a pochvalovat si mír mezi Palestinci a Izraelci, mluvit o Íránu a terorismu.

Pak je tady také Brusel, zde bude mít šanci Trump vysvětlit své řeči o tom, že je NATO zastaralé a jak je brexit skvělý. Při obědě s novým francouzským prezidentem má šanci odvolat svou dřívější podporu Marine Le Penové a dalších krajně pravicových lídrů, kteří chtěli Evropskou unii zatratit.

Když bude Trump v závěru své cesty mluvit na setkání zemí G7 na Sicílii, může si vypůjčit pár vět z Nixonova projevu. „Je vždycky skvělé vrátit se domů do Ameriky,“ nechal se v roce 1974 slyšet. „A to obzvláště, když se člověk vrací domů z cesty, která posunula hranice míru na světě.“

Za měsíc a pět dní Nixon rezignoval. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1