Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako za Hitlera. Čečenci drží homosexuály v koncentračních táborech, uprchlíci mluví o zvěrstvech

Jako za Hitlera. Čečenci drží homosexuály v koncentračních táborech, uprchlíci mluví o zvěrstvech

Už nějakou dobu přichází z Čečenska zprávy o zatýkání a zabíjení homosexuálů, kteří dle kavkazských úřadů v zemi vlastně vůbec nežijí. Podle nejnovějších informací jde Čečensko v tažení proti sexuální menšině ještě dál – údajně zřídilo koncentrační tábor pro homosexuály, který se moc neliší od koncentračních táborů Hitlerovského Německa. 

Z kavkazské oblasti proudí znepokojivé informace několik týdnů. Ruský týdeník Novaja Gazeta minulý týden přišel se zprávou, že homosexuálové v Čečensku čelí vlně represí, které odnášejí i vlastním životem. Úřady dle informací listu zadržely více než sto mužů podezřelých z homosexuální orientace, tři z nich měli být zabiti.

Spouštěcím mechanismem se nejspíše stala žádost ruské organizace GayRussia o povolení konání homosexuální přehlídky v několika ruských městech v sousedství kavkazského regionu, jehož součástí je i Čečensko. Ačkoliv se měl pochod Čečensku vyhnout, v silně konzervativní muslimské zemi spustil rozsáhlé represe vůči homosexuálům.

Čečenské úřady se k obviněním staví odmítavě. Mluvčí čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Alvi Karimov ve vyjádření pro tiskovou agenturu Interfax označil informaci o represích sexuální menšiny za „absolutně lživou a dezinformační“, protože v Čečensku žádní homosexuálové nežijí. „A pokud by existovali, jakékoliv orgány se o ně nemusí starat, protože jejich vlastní příbuzní by je sami poslali na místo, odkud by se již nikdy nevrátili,“ prohlásil Karimov.

Nejnovější informace však svědčí o opaku. Novaja Gazeta s odkazem na svědectví zadržených tvrdí, že čečenský režim drží homosexuály v několika koncentračních táborech. Jeden z nich se má nacházet v areálu někdejšího vojenského velitelství ve městě Argún, které leží necelých dvacet kilometrů východně od hlavního města Čečenska Grozného.

Homosexuálové jsou vystaveni brutálnímu zacházení. „Ti, kteří utekli, říkají, že v jedné místnosti drží zhruba 30 nebo 40 lidí. Jsou mučeni elektrickým proudem a surově biti. Někteří násilí podlehli,“ uvedla pro MailOnline aktivistka Svetlana Zakharová ze sdružení Russian LGBT Network.

O životu homosexuálů v muslimské zemi, svědčí i příběhy několika mužů, s nimiž mluvili novináři z Novaja Gazety. Jeden z nich uvedl, že raději poslední dva roky platí každý měsíc tisíce rublů, aby ho policie nechala na pokoji. I tak ho ale prý čas od času zatkli a odvezli na služebnu, kde ho „bili, mučili elektrickými šoky, zesměšňovali a ponižovali".

„Dlouhou dobu jsem se nechtěl smířit s tím, že jsem gay. Měl jsem za to, že je to nemoc a dá se to překonat. V určitém okamžiku jsem už ale dále nemohl snášet šikanu a uprchl do Moskvy, kde jsem chtěl začít nový život. Po několika měsících si mě ale našli, zmlátili mě a chtěli ode mě zase peníze. Chtěl jsem spáchat sebevraždu, objevili se ale lidi, kteří mi pomohli utéct. Teď chodím k psychologovi a snažím se s tím vyrovnat,“ popsal nejmenovaný muž deníku.

„Místo, na které mě zavezli, vypadalo opuštěně, ale nebylo. Podobalo se to opuštěnému vězení, o jehož existenci nikdo oficiálně neví. Ve velké kamenné místnosti nás bylo několik, počet se neustále měnil s tím, jak někoho propustili a další zase přivezli. Vymezili nám prostor 2x3 metry, v němž jsme se mohli pohybovat. Třikrát denně jsme mohli na záchod, který byl vně místnosti,“ popsal svoji zkušenost zadržený muž.

„Několikrát denně nás také bili. Chtěli z nás dostat jména a adresy dalších gayů. „Dávali nám elektrické šoky. Bolelo to. Snažil jsem se vydržet co nejvíce, ale pak jsem bolestí ztratil vědomí,“ uvedl. „Když do vás pouští proud, začnete se třást a křičíte,“ dodal.

Vězni jsou dle něho také mláceni hadicemi či kovovými tyčemi. Výjimkou není ani psychický nátlak – gayové jsou vystaveni výsměchu a ponižování. „Říkali nám, že jsme psi, kteří nemají právo na život,“ shrnul muž situaci gayů v jedné z autonomních republik Ruské federace.

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1