Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaký bude Trumpův vztah k Rusku? Napovědět může boj o hackera drženého v Česku

Jaký bude Trumpův vztah k Rusku? Napovědět může boj o hackera drženého v Česku

Zaujmou Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem vůči administrativě Vladimira Putina tvrdý postoj, nebo budeme svědky politiky ústupků, které povedou k vytčenému cíli z kampaně, tedy zlepšení vztahu s Ruskem? Odpověď zatím nikdo nezná, mnohé by ale mohl naznačit případ v Praze zadrženého ruského hackera Jevgenije Nikulina. České úřady o jeho vydání požádalo Rusko i Spojené státy. 

Američané devětadvacetiletého ruského mladíka podezřívají z krádeže dat z účtů více než sto šedesáti milionů uživatelů profesní sítě LinkedIn. Byla to také americká FBI, která české kolegy v říjnu loňského roku upozornila, že se Nikulin chystá do Prahy. Bezprostředně po jeho zatčení požádali Američané české úřady o jeho vydání, po několika hodinách ale totéž udělali Rusové.

Ministerstvo spravedlnosti, do jehož kompetence rozhodnutí o vydání spadá, dosud nerozhodlo. Zástupce Ministerstva zahraničí Spojených států serveru BuzzFeed řekl, že Američané jednali s Čechy o hackerově vydání skrze diplomatické kanály naposledy v listopadu, od té doby se údajně případ takřka nikam neposunul.  

Podle zástupce Ministerstva zahraničí Spojených států bude rozhodnutí o vyhoštění záviset na tom, kdo a jaký na českou vládu vyvine tlak. „Jestli Spojené státy chtějí, aby jejich žádost byla vyřízena kladně, budou muset zaujmout tvrdý postoj. To se ale zatím nestalo,“ říká zdroj z americké administrativy, který si nepřál být jmenován kvůli citlivosti případu.

Kongresman a člen stálé komise pro zpravodajské služby Eric Swalwell se obává, aby Spojené státy po nástupu Donalda Trumpa nepřenechaly Nikulina Rusku, kde by nejspíš obratem dostal milost a mohl se znovu vrátit k hackerským útokům. „Nechci předem hodnotit nebo předpovídat, co Trumpova administrativa udělá,“ uvádí Swalwell, ale „s ohledem na předchozí dění si myslím, že se už Spojené státy nebudou snažit tak energicky o vydání lidí ze třetích zemí, kteří proti USA spáchali nějaký zločin.“  

Pro ruskou stranu by dle serveru Buzzfeed mohlo hrát i to, že má Rusko v současné době s Českou republikou „vřelé vztahy“ a že v čele země stojí prezident, který je znám svými „otevřeně proruskými názory“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se mezitím nechala slyšet, že americká žádost o vydání ruského občana „jednoznačně ukázala, že orgány Spojených států skutečně provádějí hon na ruské občany po celém světě.“ 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1