Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jána zastřelili na schodech, Martinu do temene: Rodiče zavražděného Kuciaka a jeho snoubenky řekli děsivé detaily

Jána zastřelili na schodech, Martinu do temene: Rodiče zavražděného Kuciaka a jeho snoubenky řekli děsivé detaily

Vypravili se na místo činu a našli tam hrůzu, na kterou nikdy nezapomenou. Rodiče Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové promluvili pro Českou televizi o tom, co v domě, kde vrah zastřelil jejich milované, viděli a co z toho vyvozují.

"Podle polohy těl, jak to tam vypadalo, když jsme se tam byli podívat, to vypadalo spíš, že asi Martinka byla první. Ty krvavé stopy, to do smrti nezapomenu," uvedl v pondělním pořadu Reportéři ČT Jánův tatínek Jozef Kuciak.

Z toho, co viděl na místě činu, vyvozuje i možný čas vraždy. "Zdá se mi z toho, že to bylo ráno a Janko se chystal do práce. Pravděpodobně šel ubrat výkon na plynovém kotli, aby nemusel topit celý den naplno. Protože on byl zastřelený na schodech, kudy se vychází z kotelny. Ležel tam na těch schodech a Martinka byla v kuchyni," vysvětlil zdrcený táta.

Policie již dříve uvedla, že snoubenci byli zavražděni každý jednou ranou, mladého novináře trefil vrah do hrudníku, jeho přítelkyni pravděpodobně krátce předtím do hlavy. Nikoli ale do čela, jak se předpokládalo. Matka mladé archeoložky v pořadu ukázala, že její dcera měla ránu na temeni hlavy, jako by ji vrah trefil svrchu. Mohl ji tak například donutit před smrtí kleknout, nebo ji zastihl sehnutou.

Další informace v pokračování článku na Blesk.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1