Články odjinud

Janukovyč viní Kyjev ze ztráty Krymu, o ukrajinské krizi jedná i z exilu

Janukovyč viní Kyjev ze ztráty Krymu, o ukrajinské krizi jedná i z exilu

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, svržený prozápadním převratem před čtyřmi lety, dnes na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že události na ukrajinském Donbasu jsou 'tou nejčernější skvrnou' v dějinách Ukrajiny. Boj proruských separatistů ze samozvaných lidových republik proti ukrajinské armádě označil za přirozenou sebeobranu.

Janukovyč se díky operaci ruských tajných služeb v únoru 2014 dostal z povstaleckého Kyjeva na ruské území. Dnes žije v ruském Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, na Ukrajině je obžalován z velezrady, zneužití moci a z odpovědnosti za krvavý incident na kyjevském náměstí Nezávislosti, kde při převratu zahynulo kolem stovky lidí. Janukovyč připouští jistá politická pochybení, trestní odpovědnost ale rozhodně odmítá.

I v ruském exilu prý dodnes Janukovyč vede politická jednání o řešení ukrajinské krize, s kým konkrétně jedná ale na tiskové konferenci neřekl. Udržuje prý spojení i s Kremlem, osobního styku s prezidentem Vladimirem Putinem se ale nedomáhá. Z Donbasu, kde od počátku proruského povstání zahynulo přes 10 tisíc lidí, má Janukovyč 'sto procent informací'. Odpovědi na otázku, zda region i po útěku do Ruska navštívil, se donbaský rodák vyhnul. S "představiteli Donbasu" se ale občas setkává.

Moskva si po dramatických změnách v Kyjevě udržuje od Janukovyče odstup, i když mu poskytla azyl a podle dostupných informací mu prodlužuje pobytová práva. Kremelští poradci vyčítají exprezidentovi politické selhání v krizi z roku 2014. Anexe Krymu zůstává citlivým problémem, Janukovyč ji nikdy výslovně neuznal.

Své jednání v osudných dnech před okupací Krymu Ruskem se dnes bývalý prezident pokusil vysvětlit. Komentoval informace ukrajinského tisku, že sám ruské jednotky na poloostrov pozval. „Napsal jsem poselství Putinovi, v němž jsem se odvolal na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Navrhl jsem uspořádat konzultace a povolat (na Krym) policejní mírovou misi,“ řekl.

Ze ztráty Krymu Janukovyč de facto obvinil prozápadní kyjevskou vládu. Režim prý udělal všechno proto, aby se problematického Krymu zbavil. Žádné konkrétní kroky k obnovení svrchovanosti prý ukrajinská vláda neudělala, věnovala se radši „rozdělování mocenských pozic.“ Rozhodnutí obyvatel Krymu vyslovit se v referendu pro připojení k Rusku bylo podle Janukovyče „předvídatelné a vynucené převratem kyjevské junty.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud