Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně tři mrtví a dvě stovky zraněných

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně tři mrtví a dvě stovky zraněných

Nejméně tři mrtvé a více než 300 raněných si dnes ráno vyžádalo zemětřesení o síle 6,1 stupně v prefektuře Ósaka na západě Japonska. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady. Otřesy rovněž zastavily vysokorychlostní vlaky i další železniční spoje a vyžádaly si zrušení desítek letů na ósackém letišti. Přerušeny byly také dodávky elektřiny do desítek tisíc domácností a v řadě továren se zastavily výrobní linky.

Podle místních úřadů jsou oběťmi dva muži starší 80 let a devítiletá dívka. Média uvedla, že dívku zavalila zřícená zeď u školního bazénu v obci severně od města Ósaka. Také jednomu z mrtvých mužů se stal osudným pád betonové zdi ve městě Ósaka, zatímco druhý muž zahynul na předměstí Ósaky, když na něj spadla doma knihovna. K ošetření bylo v nemocnicích přijato 307 zraněných lidí, nejvíce v Ósace, sdělil agentuře AP úřad pro řešení požárů a přírodních katastrof.

V oblasti Ósaky byly přerušeny dodávky elektřiny do více než 170.000 domácností, během dvou hodin ale byly zase obnoveny. Jaderné elektrárny v regionu žádné problémy nenahlásily.

Jak je ale v podobných případech obvyklé, byl přerušen provoz vysokorychlostních vlaků. Zastavila se i další vlaková doprava a provoz metra v Ósace, což postihlo tisíce lidí jedoucích v ranní špičce do práce. Na letišti v Ósace byly zrušeny desítky letů.

Zastaveny byly také výrobní linky v továrnách v této velmi důležité průmyslové oblasti Japonska. Například ósacká pobočka firmy Panasonic oznámila zastavení produkce ve třech svých továrnách. Zastavení výroby kvůli bezpečností kontrole ohlásily také místní pobočky společností Honda Motor či Mitsubishi Motors. 

Ohnisko otřesů leželo v hloubce 13 kilometrů severně od města Ósaka, zemětřesení však bylo citelné ve velké části západního Japonska, včetně města Kjóto.

Podle agentury AP se při otřesech, které udeřily po 8:00 místního času (1:00 SELČ), rozbíjelo sklo, praskal beton i asfalt na silnicích a také se zřítily části některých budov. Televize rovněž přinesly záběry zboží vysypaného na podlahách obchodů. Bylo vidět také popraskané vodní potrubí a vznícené domy.

U některých lidí zemětřesení vyvolalo vzpomínky na ničivé otřesy půdy v nedalekém městě Kóbe v lednu 1995, při nichž přišlo o život na 6500 osob. „Zemětřesení mě úplně ochromilo, nebyl jsem schopen nic dělat. Připomnělo mi to otřesy z Kóbe. Bál jsem se o svého syna, který právě dostudoval střední školu. Ulevilo se mi, když jsem zjistil, že je v pořádku,“ řekl agentuře AFP 52letý Eidži Šibuja, který žije ve městě Itami u Ósaky.

Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že vláda zjišťuje rozsah škod, a zdůraznil, že prioritu má bezpečí obyvatel. Japonský meteorologický ústav varoval, že by v příštích dnech mohlo území Japonska postihnout další silné zemětřesení, napsal zpravodajský server BBC News.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232