Články odjinud

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně tři mrtví a dvě stovky zraněných

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně tři mrtví a dvě stovky zraněných

Nejméně tři mrtvé a více než 300 raněných si dnes ráno vyžádalo zemětřesení o síle 6,1 stupně v prefektuře Ósaka na západě Japonska. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady. Otřesy rovněž zastavily vysokorychlostní vlaky i další železniční spoje a vyžádaly si zrušení desítek letů na ósackém letišti. Přerušeny byly také dodávky elektřiny do desítek tisíc domácností a v řadě továren se zastavily výrobní linky.

Podle místních úřadů jsou oběťmi dva muži starší 80 let a devítiletá dívka. Média uvedla, že dívku zavalila zřícená zeď u školního bazénu v obci severně od města Ósaka. Také jednomu z mrtvých mužů se stal osudným pád betonové zdi ve městě Ósaka, zatímco druhý muž zahynul na předměstí Ósaky, když na něj spadla doma knihovna. K ošetření bylo v nemocnicích přijato 307 zraněných lidí, nejvíce v Ósace, sdělil agentuře AP úřad pro řešení požárů a přírodních katastrof.

V oblasti Ósaky byly přerušeny dodávky elektřiny do více než 170.000 domácností, během dvou hodin ale byly zase obnoveny. Jaderné elektrárny v regionu žádné problémy nenahlásily.

Jak je ale v podobných případech obvyklé, byl přerušen provoz vysokorychlostních vlaků. Zastavila se i další vlaková doprava a provoz metra v Ósace, což postihlo tisíce lidí jedoucích v ranní špičce do práce. Na letišti v Ósace byly zrušeny desítky letů.

Zastaveny byly také výrobní linky v továrnách v této velmi důležité průmyslové oblasti Japonska. Například ósacká pobočka firmy Panasonic oznámila zastavení produkce ve třech svých továrnách. Zastavení výroby kvůli bezpečností kontrole ohlásily také místní pobočky společností Honda Motor či Mitsubishi Motors. 

Ohnisko otřesů leželo v hloubce 13 kilometrů severně od města Ósaka, zemětřesení však bylo citelné ve velké části západního Japonska, včetně města Kjóto.

Podle agentury AP se při otřesech, které udeřily po 8:00 místního času (1:00 SELČ), rozbíjelo sklo, praskal beton i asfalt na silnicích a také se zřítily části některých budov. Televize rovněž přinesly záběry zboží vysypaného na podlahách obchodů. Bylo vidět také popraskané vodní potrubí a vznícené domy.

U některých lidí zemětřesení vyvolalo vzpomínky na ničivé otřesy půdy v nedalekém městě Kóbe v lednu 1995, při nichž přišlo o život na 6500 osob. „Zemětřesení mě úplně ochromilo, nebyl jsem schopen nic dělat. Připomnělo mi to otřesy z Kóbe. Bál jsem se o svého syna, který právě dostudoval střední školu. Ulevilo se mi, když jsem zjistil, že je v pořádku,“ řekl agentuře AFP 52letý Eidži Šibuja, který žije ve městě Itami u Ósaky.

Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že vláda zjišťuje rozsah škod, a zdůraznil, že prioritu má bezpečí obyvatel. Japonský meteorologický ústav varoval, že by v příštích dnech mohlo území Japonska postihnout další silné zemětřesení, napsal zpravodajský server BBC News.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud