Japonský ministr financí se kvůli skandálu vzdá svého ročního platu. Rezignovat však nehodlá | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonský ministr financí se kvůli skandálu vzdá svého ročního platu. Rezignovat však nehodlá

Japonský ministr financí se kvůli skandálu vzdá svého ročního platu. Rezignovat však nehodlá

Japonský ministr financí Taró Aso se kvůli skandálu dobrovolně vzdá ročního platu. Zdůvodnil to tím, že poškodil důvěru veřejnosti ve státní správu, informují dnes zahraniční média. Odejít z funkce se ale ministr nechystá. Jeho úřad falšoval dokumenty, které se týkaly prodeje pozemků za zvýhodněnou cenu.

Než měl dokumenty dostat parlament, vymazal z nich ministrův úřad jména předsedy vlády Šinzóa Abeho, jeho ženy, a také jméno samotného Asa, uvedla agentura AFP.

„Považuji to za velmi politováníhodné,“ zdůraznil sedmasedmdesátiletý politik, kterému jeho vládní angažmá ročně vynáší zhruba 30 milionů jenů (asi šest milionů Kč). Potrestána byla i dvacítka ministerských úředníků, někteří snížením platu, jiní slovní důtkou. Sám Aso se ale nebude muset příliš uskromňovat. Pochází totiž z prominentní průmyslnické rodiny a je nejbohatším ministrem kabinetu současného premiéra.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.