Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jasná priorita.“ Američanům došla se zakladatelem WikiLeaks trpělivost a chtějí ho dostat za každou cenu

„Jasná priorita.“ Američanům došla se zakladatelem WikiLeaks trpělivost a chtějí ho dostat za každou cenu

Zakladatel společnosti WikiLeaks Julien Assange má důvod k obavám. Hned několik špiček americké administrativy totiž v posledních dnech zdůraznilo nutnost přivést ho před americké soudy. „Zatčení Juliana Assange je nyní pro USA prioritou,“ hřímal naposledy v pátek ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Jedno je tak zřejmé: dny, kdy USA o Assange zdánlivě nejevily větší zájem, jsou u konce.

„Je to pro nás nyní jasná priorita. V poslední době jsme v tomto případu výrazně zesílili svou aktivitu a budeme se snažit dostat ztainteresované lidi do vězení,“ tvrdí americký ministr. Zakladatel WikiLeaks se však zatím stále nachází na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se skrývá před svým vydáním do Švédska a potažmo i do USA, kde by mu teoreticky hrozil vyšší trest.

Assangeův právník Barry Pollack řekl, že k obžalobě svého klienta, o kterém informvala CNN, nemá žádné informace. „Ministerstvo spravedlnosti mi zatím žádným způsobem nenaznačilo, že by přistoupilo ke stíhání mého klienta,“ řekl Pollack.

CNN uvedla, že americké orgány při přípravě obžaloby bojovaly zejména s tím, aby nebylo možné obhajobu postavit na prvním dodatku americké Ústavy, tedy na svobodě slova. Nyní se jim však otevřela nová cesta, uvádějí nejmenované zdroje.

Americký prezident Donald Trump vůči Julianu Assangeovi a jeho WikiLeaks mění postoj velmi často. V roce 2010, kdy aféra vypukla, Trump uvedl: „Myslím, že je to hanebné. Pro takovéto případy by zde měl být trest smrti nebo něco takového.“ Trumpův postoj se nicméně značně změnil během předvolební kampaně, kdy server WikiLeaks publikoval dokumenty o jeho protikandidátce Hillary Clintonové, kterých Trump rád a hojně využíval. Poté, co se však dostal k moci, veškerá empatie opět vymizela.

„Je načase nazvat WikiLeaks pravým jménem – je to nestátní, nepřátelská zpravodajská agentura, která je často ovlivňována ruskými zájmy. Assange nemá svobody prvního dodatku americké Ústavy. Není to americký občan, a nyní sedí na ambasádě v Londýně,“ přisadil si ředitel CIA Mike Pompeo.

Deník Guardian nicméně připomíná, že dokud bude Assange na ekvádorské ambasádě v Londýně, nebude pro USA možnost se k němu dostat. A nedávno zvolený ekvádorský prezident Lenin Moreno dal jasně najevo, že Assange nevydá.