Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jatka, ze kterých často nevedla cesta. Asad náhle přiznává mrtvé vězně, rodiny na to čekaly roky

Jatka, ze kterých často nevedla cesta. Asad náhle přiznává mrtvé vězně, rodiny na to čekaly roky

Od roku 2011, kdy se začala psát smutná historie krvavého syrského konfliktu, zmizely desetitisíce lidí ve věznicích ovládaných režimem Bašára Asada. Ti šťastnější, kterým se podařilo dostat ven, věznice popisují jako „lidská jatka“, kde byli zadržení často mučení a popravováni na základě tříminutového procesu. O těch ostatních ale jejich rodiny neměly po celou dobu konfliktu žádné zprávy. Že jejich blízcí během pobytu ve vězení zemřeli, se příbuzní dozvídají až dnes. Po letech mlčení totiž syrská vláda začala náhle vydávat hromadná oznámení o úmrtích politických vězňů. Proč tak najednou? Asad, který dobývá poslední území rebelů, se podle odborníků cítí sebevědomější a chce tím kapitolu války uzavřít.

Od propuknutí syrského povstání v roce 2011 beze stopy zmizelo přes 104 tisíc lidí. Asi 90 procent z nich bylo vládními vojáky odvlečeno do prorežimních věznic, kde byli zadržení systematicky zabíjeni, mučeni a vystavováni hladu. Zbylých 10 procent zřejmě zmizelo v rukách povstaleckých a dalších ozbrojených skupin, uvádí podle amerického deníku Washington Post organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR).

Bývalí vězni popisují věznice jako peklo na zemi. Za mřížemi každý den zažívali psychické a fyzické mučení, kterému desetitisíce z nich podlehly. Jak zní svědectví jednoho z propuštěných, smrt jim ve vězení hrozila i za pouhý pohled na dozorce.

„V Sajdnáje jsme nikdy nic neviděli. Dokonce ani to, když vraždili někoho ve stejné cele, ve které jsme byli my. Pokud člověk sundal ruce z očí, okamžitě si podepsal rozsudek smrti,“ popsal před nedávnem jeden z propuštěných z věznice Sajdnájá, kde byly zavražděny tisíce odpůrců Bašára Asada. Pokud strážní chtěli vstoupit dovnitř cely, vězni museli klečet čelem ke zdi a s dlaněmi na očích. Podle dalších svědectví však vězni zažívali i znásilňování, systematické bytí a obrovské vyčerpaní, kdy jim dozorci pouštěním hlasité muziky odpírali spánek.

720p 480p 360p 240p
Sajdnája (video zachycuje situaci v roce 2017)

Z „lidských jatek“ Bašára Asada se dostali jen někteří. O mnohých Syřanech, kteří beze stopy zmizeli v útrobách prorežimních věznic, jejich rodiny i sedm let neslyšely. V posledních týdnech však syrská vláda začala úmrtí ve věznicích náhle po stovkách zveřejňovat. Rodiny se tak z vládních registrů dozvídají, že jejich příbuzní jsou i několik let po smrti.

„Zpráva o jeho smrti nás zničila, kéž bychom to věděli už tehdy,“ říká pro americký deník The New York Times Heba – sestra Islama Dabbase, kterého proasadovské síly poslali před sedmi lety do vězení kvůli účasti na protestech namířených proti syrské vládě. Jeho matka měla možnost ho navštívit dvakrát, jí ale úřady kontakt se synem zatrhly.

Po celou dobu Islamovi příbuzní doufali, že se jednoho dne objeví, minulý týden ale přišla zdrcující zpráva – Islam 15. ledna 2013 zemřel. „Od jeho zadržení jsme žili ve víře i zoufalství, ta nejistota požírala naši mysl,“ popisuje roky nevědomosti Heba, která nyní žije v egyptském exilu. Stejně jako stovky dalších se však ani rodina Islama nedozvěděla, jakým způsobem jejich blízký zemřel.

„Jako jejich rodiny chceme vědět příčiny smrti našich blízkých a kde jsou jejich těla pohřbena,“ říká Noura Ghaziová, jejíž manžel – aktivista za demokracii – byl v roce 2015 syrským režimem popraven. Další, kteří mají obavy z odplaty Asada, říkají, že budou za své blízké mlčky truchlit. „Náš syn byl ta nejdražší věc na světě a my jsme ho ztratili,“ říká matka jednoho z popravených. „Myslela jsem na svého chlapce každou noc, než jsem šla spát, a doufala, že je v pořádku. Po celou tu dobu ale byl v hrobě,“ dodává podle deníku Washington Post.

Čas pro syrský režim jít dál?

Zveřejnění dokumentů o stovkách mrtvých jsou prvním veřejným uznáním vlády, že stovky ne-li tisíce vězňů v rukách režimu Bašára Asada zemřely. Další vysvětlení ze strany vlády ale nepřichází. Podle analytiků toto tiché přiznání stovek mrtvých Syřanů dokazuje, že Asad v posledních týdnech získal potřebnou jistotu, že válku vyhrál a navzdory tvrdým bojům zůstal u moci. Prezident tak syrskému lidu vzkazuje, že má věci pevně pod kontrolou a je čas jít pod osmi letech války dál, tvrdí analytici.

„Režim uzavírá jednu kapitolu a začíná znovu,“ říká odborník na Blízký východ Emile Hokayem z Mezinárodního institutu pro strategická studia. „Chce tím rebelům a aktivistům říct, že je tato kapitola pryč a že jakákoliv víra v přežívajícího revolučního ducha je zničena,“ dodává pro NY Times.

Podle odborníka Fajsala Itaniho tak přiznání mrtvých má sloužit Asadovu režimu spíše než pozůstalým, kteří roky žili v nevědomosti. „Vzhledem k tomu, že se bezpečnostní situace v zemi uklidnila a režim se znovu upevňuje, je prioritou vrátit životy lidí do normálního stavu,“ říká Itani. Podobně si náhlé zveřejnění stovek úmrtí vysvětluje i zakladatelka organizace, která monitoruje syrské věznice Sema Nassarová. „Chtějí uzavřít spisy o zadržených a první fází je říct všem těmto rodinám, že jejich příbuzní jsou už dlouho mrtví,“ říká pro Washington Post.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1