Články odjinud

Jatka, ze kterých často nevedla cesta. Asad náhle přiznává mrtvé vězně, rodiny na to čekaly roky

Jatka, ze kterých často nevedla cesta. Asad náhle přiznává mrtvé vězně, rodiny na to čekaly roky

Od roku 2011, kdy se začala psát smutná historie krvavého syrského konfliktu, zmizely desetitisíce lidí ve věznicích ovládaných režimem Bašára Asada. Ti šťastnější, kterým se podařilo dostat ven, věznice popisují jako „lidská jatka“, kde byli zadržení často mučení a popravováni na základě tříminutového procesu. O těch ostatních ale jejich rodiny neměly po celou dobu konfliktu žádné zprávy. Že jejich blízcí během pobytu ve vězení zemřeli, se příbuzní dozvídají až dnes. Po letech mlčení totiž syrská vláda začala náhle vydávat hromadná oznámení o úmrtích politických vězňů. Proč tak najednou? Asad, který dobývá poslední území rebelů, se podle odborníků cítí sebevědomější a chce tím kapitolu války uzavřít.

Od propuknutí syrského povstání v roce 2011 beze stopy zmizelo přes 104 tisíc lidí. Asi 90 procent z nich bylo vládními vojáky odvlečeno do prorežimních věznic, kde byli zadržení systematicky zabíjeni, mučeni a vystavováni hladu. Zbylých 10 procent zřejmě zmizelo v rukách povstaleckých a dalších ozbrojených skupin, uvádí podle amerického deníku Washington Post organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR).

Bývalí vězni popisují věznice jako peklo na zemi. Za mřížemi každý den zažívali psychické a fyzické mučení, kterému desetitisíce z nich podlehly. Jak zní svědectví jednoho z propuštěných, smrt jim ve vězení hrozila i za pouhý pohled na dozorce.

„V Sajdnáje jsme nikdy nic neviděli. Dokonce ani to, když vraždili někoho ve stejné cele, ve které jsme byli my. Pokud člověk sundal ruce z očí, okamžitě si podepsal rozsudek smrti,“ popsal před nedávnem jeden z propuštěných z věznice Sajdnájá, kde byly zavražděny tisíce odpůrců Bašára Asada. Pokud strážní chtěli vstoupit dovnitř cely, vězni museli klečet čelem ke zdi a s dlaněmi na očích. Podle dalších svědectví však vězni zažívali i znásilňování, systematické bytí a obrovské vyčerpaní, kdy jim dozorci pouštěním hlasité muziky odpírali spánek.

720p 480p 360p 240p
Sajdnája (video zachycuje situaci v roce 2017)

Z „lidských jatek“ Bašára Asada se dostali jen někteří. O mnohých Syřanech, kteří beze stopy zmizeli v útrobách prorežimních věznic, jejich rodiny i sedm let neslyšely. V posledních týdnech však syrská vláda začala úmrtí ve věznicích náhle po stovkách zveřejňovat. Rodiny se tak z vládních registrů dozvídají, že jejich příbuzní jsou i několik let po smrti.

„Zpráva o jeho smrti nás zničila, kéž bychom to věděli už tehdy,“ říká pro americký deník The New York Times Heba – sestra Islama Dabbase, kterého proasadovské síly poslali před sedmi lety do vězení kvůli účasti na protestech namířených proti syrské vládě. Jeho matka měla možnost ho navštívit dvakrát, jí ale úřady kontakt se synem zatrhly.

Po celou dobu Islamovi příbuzní doufali, že se jednoho dne objeví, minulý týden ale přišla zdrcující zpráva – Islam 15. ledna 2013 zemřel. „Od jeho zadržení jsme žili ve víře i zoufalství, ta nejistota požírala naši mysl,“ popisuje roky nevědomosti Heba, která nyní žije v egyptském exilu. Stejně jako stovky dalších se však ani rodina Islama nedozvěděla, jakým způsobem jejich blízký zemřel.

„Jako jejich rodiny chceme vědět příčiny smrti našich blízkých a kde jsou jejich těla pohřbena,“ říká Noura Ghaziová, jejíž manžel – aktivista za demokracii – byl v roce 2015 syrským režimem popraven. Další, kteří mají obavy z odplaty Asada, říkají, že budou za své blízké mlčky truchlit. „Náš syn byl ta nejdražší věc na světě a my jsme ho ztratili,“ říká matka jednoho z popravených. „Myslela jsem na svého chlapce každou noc, než jsem šla spát, a doufala, že je v pořádku. Po celou tu dobu ale byl v hrobě,“ dodává podle deníku Washington Post.

Čas pro syrský režim jít dál?

Zveřejnění dokumentů o stovkách mrtvých jsou prvním veřejným uznáním vlády, že stovky ne-li tisíce vězňů v rukách režimu Bašára Asada zemřely. Další vysvětlení ze strany vlády ale nepřichází. Podle analytiků toto tiché přiznání stovek mrtvých Syřanů dokazuje, že Asad v posledních týdnech získal potřebnou jistotu, že válku vyhrál a navzdory tvrdým bojům zůstal u moci. Prezident tak syrskému lidu vzkazuje, že má věci pevně pod kontrolou a je čas jít pod osmi letech války dál, tvrdí analytici.

„Režim uzavírá jednu kapitolu a začíná znovu,“ říká odborník na Blízký východ Emile Hokayem z Mezinárodního institutu pro strategická studia. „Chce tím rebelům a aktivistům říct, že je tato kapitola pryč a že jakákoliv víra v přežívajícího revolučního ducha je zničena,“ dodává pro NY Times.

Podle odborníka Fajsala Itaniho tak přiznání mrtvých má sloužit Asadovu režimu spíše než pozůstalým, kteří roky žili v nevědomosti. „Vzhledem k tomu, že se bezpečnostní situace v zemi uklidnila a režim se znovu upevňuje, je prioritou vrátit životy lidí do normálního stavu,“ říká Itani. Podobně si náhlé zveřejnění stovek úmrtí vysvětluje i zakladatelka organizace, která monitoruje syrské věznice Sema Nassarová. „Chtějí uzavřít spisy o zadržených a první fází je říct všem těmto rodinám, že jejich příbuzní jsou už dlouho mrtví,“ říká pro Washington Post.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818