Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je čas, aby Ukrajina začala s privatizací státních podniků,“ obul se do Kyjeva MMF

„Je čas, aby Ukrajina začala s privatizací státních podniků,“ obul se do Kyjeva MMF

Ukrajina by měla projevit politickou vůli a přikročit k privatizaci státních podniků, vzkázal zemi Mezinárodní měnový fond. Víc času chce Kyjevu dát na přípravu pozemkové reformě, o které by se podle MMF mělo rozhodnout při příští revizi úvěrového programu. 

V rámci záchranného programu se Kyjev snaží parlamentem protlačit kontroverze vyvolávající zákony, jež se například týkají zvýšení důchodového věku a zrušení zákazu prodeje půdy.

Jak uvedl šéf ukrajinské mise MMF Ron van Rooden, po přijetí nového zákona o privatizaci nastal čas jednat. „Za poslední tři roky neprodali jedinou společnost a je čas ukázat politickou vůli a zahájit prodej některých státních podniků,“ prohlásil na konferenci o Ukrajině v Londýně.

Co se týče pozemkové reformy, MMF je ochoten nechat Ukrajině čas na řešení až do příští revize, neboť tento problém vyžaduje víc času.

Program hospodářské pomoci Ukrajině v objemu 17,5 miliardy dolarů (403 miliard Kč) schválil MMF předloni. Země dosud obdržela zhruba polovinu slíbené částky.

Ukrajinská ekonomika by v letošním roce podle květnové předpovědi MMF měla vzrůst o více než dvě procenta. Země však musí pokračovat ve strukturálních reformách, aby dosáhla silnějšího a udržitelného růstu, který ve středně dlouhém období potřebuje. V loňském roce se hrubý domácí produkt Ukrajiny podle březnové zprávy tamního statistického úřadu zvýšil o 2,3 procenta po předloňském propadu o 9,8 procenta. Rozpočtová i měnová politika zůstávají podle MMF na dobré cestě ke splnění cílů pro rok 2017.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1