Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je děsivější než Kim Čong-un.“ Popularita Donalda Trumpa v Rusku strmě klesá

„Je děsivější než Kim Čong-un.“ Popularita Donalda Trumpa v Rusku strmě klesá

Poslední kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa – odpálení raket na Sýrii či shození bomby v Afghánistánu – se v Rusku nesetkalo s kladnou odezvou. Ruská státní média tváří v tvář zmařeným nadějím na konec amerického intervencionismu ve světě označila amerického prezidenta za mnohem děsivější postavu, než jakou je severokorejský diktátor Kim Čong-un. Stále méně příznivěji se na Donalda Trumpa dívají i obyčejní Rusové. 

Přední postava ruských hlavní týdenní zpravodajské show „Vesti Nedeli“ na kanále Russia 1 Dmitrij Kiseljov je všeobecně považován za předního prokremelského hlasatele. Ještě donedávna chválil Trumpa za jeho nezavilost na americkém establishmentu, v neděli ale obrátil o sto osmdesát stupňů a pořádně se do amerického prezidenta opřel.

„Svět je jen vlásek od jaderné války, která může vypuknout v důsledku konfrontace mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem. Oba jsou nebezpeční, ale kdo víc? Trump,“ prohlásil Kiseljov.

Dle jeho názoru je Trump „mnohem impulzivnější a nepředvídatelný“ než severokorejský diktátor. Oba prý nicméně sdílí stejné záporné vlastnosti - „omezené mezinárodní zkušenosti, nepředvídatelnost a připravenost jít do války“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl sdělit, jestli ruský prezident Vladimir Putin sdílí moderátory názory. Uvedl, že názory Kiseljova nejsou vždy nutně zaměnitelné za oficiální ruské postoje.

Podle agentury Reuters lze Peskovovo vyjádření číst tak, že Kreml dal moderátorovi volné pole působnosti v používání ostré rétoriky na adresu Donalda Trumpa. Z toho prý zase můžeme odhadovat, že Kreml je naštvaný na amerického prezidenta, protože svými kroky na mezinárodním poli nejspíš narušil očekávání, která do něho Rusové vkládali.

Kiseljov ve své show zdůraznil, že Kim Čong-un je mnohem méně děsivý, než americký prezident, protože je připravený vést rozhovory, neútočí na ostatní země a neposlal námořnictvo k americkému pobřeží, čímž zjevně narážel na posilování americké vojenské přítomnosti ve vodách poblíž KLDR.

Podle agentury Reuters se od Donalda Trumpa kvůli jeho intervencionismu ve světě v posledních týdnech odvrací i další státem kontrolovaná a prokremelská média. Na Kiseljově rétorice by tedy nebylo nic zvláštního. Moderátor však prý udává ostatním tón a jeho poslední výpad proti Donaldu Trumpovi byl doposud nejtvrdší, z čehož se dá dle Reuters odvodit, že postoj Ruska k novému americkému prezidentovi po posledních událostech ještě více ochladl.

O této skutečnosti svědčí také průzkum, který v pondělí zveřejnila státní VtsIOM. Podíl Rusů, kteří hodnotí Donalda Trumpa jako zápornou postavu se od března zvedl ze 7 na 39 procent. „Americký úder na Sýrii byl pro mnoho Rusů studenou sprchou,“ říká generální ředitel agentury Valery Fedorov. „Agresivní Trumpovo chování vzkřísilo nedůvěru a nevůli vůči Americe, což je něco, co charakterizuje ruskou společnost poslední dvě dekády,“ dodal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744