Články odjinud

„Je mi to úplně jedno.“ Komu je určený vzkaz na bundě, ve které jela Trumpová za odebranými dětmi?

„Je mi to úplně jedno.“ Komu je určený vzkaz na bundě, ve které jela Trumpová za odebranými dětmi?

„Mě to netrápí, a vás?“ – nápis, který měla první dáma Spojených států Melania Trumpová při cestě na návštěvu detenčního centra v Texasu, kde jsou držené děti oddělené na hranicích od rodičů. Skrytý vzkaz nebo jen nevhodný přešlap?  Význam výrazného bílého nápisu na khaki bundě z konfekčního módního řetězce Zara teď řeší novináři po celém světě. A Bílý dům se to jako předchozí kontroverze Trumpovy manželky snaží hasit.

Jedno je jisté – Melania Trump umí překvapit. Uplynulý týden zarazila Američany veřejným prohlášením, které znělo téměř jako odsouzení praxe separace rodin nelegálních migrantů, jejíž zavedení přišlo v době, kdy je její manžel prezidentem. Ona sama se doposud k politice příliš nevyjadřovala.

Také gesto, ke kterému se odhodlala nyní, vzbudilo značný rozruch. Jak píší NY Times, volba oblečení nebývá u první dámy USA nikdy náhodná; Trumpová velmi často kalkuluje jak s efektem, tak se skrytými vzkazy, které volbou značky či modelu vysílá coby „komentář“ k aktuálnímu dění. U khaki bundy překvapila kromě nápisu i „laciností“ zvoleného modelu – ve výprodeji stál 39 dolarů a první dáma je proslulá mimo jiné tím, že i na obyčejné setkání na zahradě neváhá obléknout designové modely za tisíce dolarů.

„Nepromyšlené“, „necitlivé“ i „bezcitné“ - takovými přívlastky hodnotí Melaniinu volbu hlasy napříč americkou společností. Otázka je, zda lze vzkaz skutečně vztáhnout přímo k návštěvě dětské detence. Její tiskové oddělení hájí Melanii tím, že je to přeci „jenom bunda“. Američané však spekulují: kdo je vlastně oním obecenstvem, jemuž měla být slova určena?

Jednou z možností je i ta, již propagoval prezident Donald Trump. Ten ve svém nedávném tweetu vzkázal, že vzkaz se má týkat „dezinformačních médií“, jejichž nepoctivost prý Melania odhalila. V úvahu přichází i varianta, že měl vzkaz mířit kritikům trumpovské imigrační politiky. A vzhledem k nevypočitatelnosti první dámy není vyloučené ani to, že byl vzkaz určen přímo Donaldu Trumpovi, o jehož nezdravém vztahu k manželce existují početné teorie.

Jako poslední možnost zmiňují NY Times i úvahu, že je Melania „o krok napřed“ a své pohrdání adresuje věčným spekulacím o jejích pravých záměrech. „Ve hře jsou děti, které přišly prakticky o všechno,“ připomíná deník, v jaké situaci se první dáma rozhodla strhnout na sebe pozornost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud