Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je mi to úplně jedno.“ Komu je určený vzkaz na bundě, ve které jela Trumpová za odebranými dětmi?

„Je mi to úplně jedno.“ Komu je určený vzkaz na bundě, ve které jela Trumpová za odebranými dětmi?

„Mě to netrápí, a vás?“ – nápis, který měla první dáma Spojených států Melania Trumpová při cestě na návštěvu detenčního centra v Texasu, kde jsou držené děti oddělené na hranicích od rodičů. Skrytý vzkaz nebo jen nevhodný přešlap?  Význam výrazného bílého nápisu na khaki bundě z konfekčního módního řetězce Zara teď řeší novináři po celém světě. A Bílý dům se to jako předchozí kontroverze Trumpovy manželky snaží hasit.

Jedno je jisté – Melania Trump umí překvapit. Uplynulý týden zarazila Američany veřejným prohlášením, které znělo téměř jako odsouzení praxe separace rodin nelegálních migrantů, jejíž zavedení přišlo v době, kdy je její manžel prezidentem. Ona sama se doposud k politice příliš nevyjadřovala.

Také gesto, ke kterému se odhodlala nyní, vzbudilo značný rozruch. Jak píší NY Times, volba oblečení nebývá u první dámy USA nikdy náhodná; Trumpová velmi často kalkuluje jak s efektem, tak se skrytými vzkazy, které volbou značky či modelu vysílá coby „komentář“ k aktuálnímu dění. U khaki bundy překvapila kromě nápisu i „laciností“ zvoleného modelu – ve výprodeji stál 39 dolarů a první dáma je proslulá mimo jiné tím, že i na obyčejné setkání na zahradě neváhá obléknout designové modely za tisíce dolarů.

„Nepromyšlené“, „necitlivé“ i „bezcitné“ - takovými přívlastky hodnotí Melaniinu volbu hlasy napříč americkou společností. Otázka je, zda lze vzkaz skutečně vztáhnout přímo k návštěvě dětské detence. Její tiskové oddělení hájí Melanii tím, že je to přeci „jenom bunda“. Američané však spekulují: kdo je vlastně oním obecenstvem, jemuž měla být slova určena?

Jednou z možností je i ta, již propagoval prezident Donald Trump. Ten ve svém nedávném tweetu vzkázal, že vzkaz se má týkat „dezinformačních médií“, jejichž nepoctivost prý Melania odhalila. V úvahu přichází i varianta, že měl vzkaz mířit kritikům trumpovské imigrační politiky. A vzhledem k nevypočitatelnosti první dámy není vyloučené ani to, že byl vzkaz určen přímo Donaldu Trumpovi, o jehož nezdravém vztahu k manželce existují početné teorie.

Jako poslední možnost zmiňují NY Times i úvahu, že je Melania „o krok napřed“ a své pohrdání adresuje věčným spekulacím o jejích pravých záměrech. „Ve hře jsou děti, které přišly prakticky o všechno,“ připomíná deník, v jaké situaci se první dáma rozhodla strhnout na sebe pozornost.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232