Je novým šéfem IS Saddámův bývalý důstojník? Radikálové slibují věrnost fantomovi | info.cz

Články odjinud

Je novým šéfem IS Saddámův bývalý důstojník? Radikálové slibují věrnost fantomovi

Střídání stráží v čele samozvaného Islámského státu i s odstupem dvou týdnů obestírají nejasnosti. Teroristická organizace přišla při zásahu Američanů na konci října o vůdce, rychle však vybrala nového. Tedy údajně. Dosud není jasné, zda nějakého skutečně má. Jisté naopak je, že jí zbyli věrní bojovníci. A to jak doma, tedy v Sýrii a Iráku, tak mimo blízkovýchodní region, kde sirotci po teroristovi Abú Bakrovi Bagdádím vcelku prosperují.

Ani ne týden poté, co americký prezident Donald Trump ohlásil dopadení šéfa Islámského státu Abú Bakra Bagdádího, přispěchal nový mluvčí teroristické organizace s prohlášením, které citovala kromě jiných i stanice Deutsche Welle. V něm potvrdil smrt dosavadního bosse a oznámil jméno nástupce: „Rada (šúra) zasedla ihned poté, co se jako pravdivé ukázaly zprávy o mučednické smrti šajcha Abú Bakra Bagdádího. Vůdcové bojovníků svaté války po konzultacích s bratry ve zbrani a na základě vyjádřené vůle abú Bakra Bagdádího slíbili věrnost novému chalífovi Abú Ibrahímovi Hašímí Kurajšímu.“

Mimochodem, džihádistická skupina má čerstvého mluvčího ze stejného důvodu, kvůli kterému získala nového vůdce – ten minulý byl nedávno zabit při spojeneckém útoku.

K tomuto rozhodnutí IS jen drobný komentář: Šúra je poradní orgán, ve kterém zasedají dostupní předáci organizace. Měli by rozhodovat ve shodě. V tomto případě jim napověděl Bagdádí, když svého nástupce před smrtí vybral. Časopis Time z rychlosti verdiktu soudí, že jádro IS zůstalo funkční. V originálním prohlášení džihádisté hovoří o Vůdci věřících, kterým nemusí být vždy nutně míněn samozvaný chalífa, tedy – zjednodušeně řečeno – vůdce všech muslimů planety. Z dalších vyjádření je ale jasné, že i poté, co přišli o všechna území a většinu bojovníků, takový post pro vlastního lídra požadují.

Přízvisko nového velitele odkazuje ke kmeni Kurajšovců, ze kterého pocházel prorok Mohamed i čtyři jeho nástupci, tzv. správně vedení chalífové. Symbolika je zřejmá: vůdce s takovým původem má nárok stanout v čele všech muslimů. Ostatně, chalífou sám sebe jmenoval rovněž Abú Bakr Bagdádí, který tím vyvolal nadšení u hrstky extremistů a pohoršení u drtivé většiny světových muslimů.

Mnoho dalšího o Kurajším známo není. Lze také jen odhadovat, zda se šúra opravdu sešla, případně v jakém počtu. Je také možné, že nástupnický proces proběhl jinak. Jakkoli se tajné služby i někteří politici snaží naznačovat, že přinejmenším tuší, kdo Kurajší je, příliš informací zatím do oběhu nepustili.

Podle patrně nejrozšířenější spekulace se do čela IS vyhoupl Abdalláh Kardáš, který vystupoval i pod jménem Hadždži Abdalláh. Tento irácký Turkmen a bývalý důstojník z dob diktátora Saddáma Husajna se s Bagdádím seznámil už v letech 2003 až 2004. Mimochodem, jeho osud jako by vypadl z typického kádrového materiálu úspěšného příslušníka organizace. Voják, jehož čest utrpěla porážkou od Američanů během invaze v roce 2003 a především následným rozpuštění irácké armády. Sunnita, který nelibě nesl mocenský nástup iráckých šíitů, se záhy zapojil do odboje proti USA. Za což byl vězněn v táboře Bucca, tedy zařízení, které pro povstalce vystavěli na iráckém území američtí vojáci. A které se stalo – jistě neplánovaně – inkubátorem IS. Pamětníci vzpomínají, že právě tady se v nekonečných debatách i během sportovních utkání zrodilo tvrdé jádro pozdějšího Islámského státu

Televize al-Džazíra v této souvislosti připomíná, že radikálové včetně bojovníků IS spolu s vlastním mocenským vzestupem v rámci organizace obvykle mění svá bojová, tedy přijatá jména. Jen málokdy používají ta původní, občanská. Co se domnělého povýšení Abdalláha Kardaše týče, četní experti jsou skeptičtí. Bezpečnostní analytik a nyní i poradce irácké vlády Hišám Hašímí listu Los Angeles Times řekl, že tento militant zahynul už v roce 2017, což prý potvrdili jeho příbuzní. A pro další média konstatuje, že „pokud nový velitel nepatřil k předsedajícím šúry“, mnoho o něm tajné služby vědět nebudou.

Islamistické skupiny v Africe

Ať už teď stojí v čele organizace kdokoli, stále se těší jisté podpoře v zahraničí. Podle zpráv islamistické agentury Amaq už Kurajšímu slíbili věrnost nigerijští teroristé ze skupiny známé jako Boko Haram. Ti vedou ozbrojenou kampaň v hned několika afrických státech a podle nejvyšších odhadů jich je až devět tisíc. Totéž gesto učinili somálští islamisté, tato odpadlická skupina od mnohem větší i vlivnější organizace aš-Šabáb však čítá možná jen tři stovky ozbrojenců. K mateřské organizaci se přihlásili také povstalci ze Sinaje, kteří vedou válku s egyptskou armádou, a Bangladéšané, kteří jsou v negativním smyslu značně efektivní buňkou. Třeba v Pákistánu ale není jasné, jak se místní pobočka zachová. A na odezvy se čeká i z dalších koutů Blízkého východu, Afriky i Asie.

Obecně totiž platí, že poměrně fluidní extremistické organizace mají tendenci k rozpadům i přeskupování: hlavním muslimským konkurentem IS v teroristické branži je organizace al-Káida, která jistě ráda opět přivítá ve své síti odpadlíky kdysi zlákané Islámským státem. To patrně platí hlavně pro africké pobočky. Mimochodem, Abú Bakdr Bagdádí i někteří jeho druzi našel v syrském Idlibu své poslední útočiště u skupin, které se k islámskému státu nehlásí.

K boji o vedení ale může dojít i v samotném blízkovýchodním centru IS, zvláště pokud se ukáže, že nový šéf není právě silnou autoritou. V každém případě boj s Islámským státem nekončí, ať už se přejmenuje, nebo ne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud