Je to alžírské jaro, proti vetchému prezidentovi vyjde do ulic až milion lidí, říká přímo z Alžíru politoložka | info.cz

Články odjinud

Je to alžírské jaro, proti vetchému prezidentovi vyjde do ulic až milion lidí, říká přímo z Alžíru politoložka

Alžírsko je na nohou. Protesty proti páté prezidentské kandidatuře Abdalazíze Butefliky, které zemi zachvátily v posledních dnech, pokračují i v pátek. V ulicích alžírských měst se očekává milion lidí, řekla v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ Yasmina Touaibiaová, profesorka politologie z univerzity v Nice a specialistka na země Maghrebu, která je nyní v centru alžírské metropole.

Jaká je dnes situace v alžírské metropoli poté, co policie ve čtvrtek zatkla několik desítek novinářů? Myslíte, že se protesty proti pátému mandátu prezidenta Abdalazíze Butefliky budou stupňovat?

Jsem teď v centru Alžíru a čekám na začátek manifestace. Ulice jsou klidné, je ale vidět značné množství policistů. Čeká se na konec páteční modlitby, protest začne po ní. V tuto chvíli je klid, ale lidé se pomalu scházejí.

Ví se, kolik lidí by mohlo přijít?

Očekává se, že by měl přijít až milion lidí. Kromě výzev na sociálních sítích svolávali k účasti na manifestaci i opoziční politické strany, odbory a nejrůznější nevládní organizace. Přijít by mělo enormní množství lidí. Důležité také je, že manifestace nebude jen v hlavním městě Alžíru, ale prakticky po celém Alžírsku.

Buteflika utrpěl v roce 2013 mozkovou příhodu, několikrát se léčil v Evropě, na veřejnosti se objevil jen několikrát. Přísahu po volbách v roce 2014 skládal z kolečkového křesla. Od neděle je hospitalizován v Ženevě údajně kvůli pravidelnému lékařskému vyšetření. (Zdroj: ČTK)

Dá se říci, že do Alžírska s opožděním dorazilo „arabské jaro“?

Já bych tomu říkala spíše alžírské jaro, protože Alžířané vycházejí do ulic v celé své rozmanitosti, tedy Arabové, Berbeři i frankofonní obyvatelé, aby žádali více svobody a demokracie.

Proč lidé tak protestují proti pátému mandátu Abdalazíze Butefliky?

Současný prezident je nemocný, lidé neměli příležitost slyšet jeho hlas už sedm let. Dnes je to otázka hrdosti, mít hlavu státu, která je schopna reprezentovat svůj lid a zemi. Tato otázka se týká i svobody, ekonomických a sociálních práv lidí. Hrdost a svoboda alžírského lidu je nyní v sázce.

Myslíte, že mocenský kruh okolo prezidenta zatím nenašel jeho vhodného nástupce?

Možná mají nějaký jiný plán, v každém případě by ale měli poslechnout hlas ulice a vláda by měla přijmout svoji historickou odpovědnost.

Jaký názor má na současnou situaci alžírská armáda?

Nemohu předvídat názor armády, ale v každém případě si obě strany – tedy protestující lidé i armádní tajné služby – uvědomují, že nelze překročit červenou linii a vyvolat konflikt. Lidé vyšli do ulic proto, aby mírumilovným způsobem žádali, aby prezident Buteflika už znovu nekandidoval, a obnovu politického systému.

Je zde reálné riziko, že protesty vyústí v násilí?

Já osobně si myslím, že ne. Na rozpoutání násilí nemá nikdo zájem. Nějakou míru násilí vidíme samozřejmě i ve Francii při protestech žlutých vest, je ale na policii a armádě, aby převzala odpovědnost a zamezila tomu. Jak jsem řekla, obě strany znají své červené linie a neměly by je překročit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud