Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je to hrozba pro naše zájmy." Rusko kritizuje posilování NATO v Evropě

„Je to hrozba pro naše zájmy." Rusko kritizuje posilování NATO v Evropě

Rusům se nelíbí posilování vojenského zastoupení Severoatlantické aliance v Evropě. Jednotky, které Spojené státy a NATO poslaly do Polska, Rusko silně kritizuje a považuje je za zvýšení hrozby pro ruské zájmy a bezpečnost.

NATO se na vyslání posil na východ dohodlo loni na varšavském summitu. Chce tak zmírnit obavy východních členů aliance z Ruska, které má na své straně hranice vojenskou převahu a pořádá tam cvičení.

Kroky aliance ale vyvolaly v Rusku pobouření. „Vidíme to jako hrozbu. Je to akce, která ohrožuje naše zájmy a naši bezpečnost. Je to třetí strana, která navyšuje přítomnost. Navíc to není ani evropský národ,“ citoval server zpravodajské stanice CNN mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

„Je jedno, jestli přibude tisíc nebo deset tisíc vojáků. Mluvíme o zvýšení přítomnosti. K tomu není co dodat,“ prohlásil Peskov.

Celkem by v rámci operace Atlantic Resolve mělo do Evropy doputovat více než 4 000 amerických vojáků a 2 000 tanků a dalších bojových vozidel. Mluvčí Pentagonu Jeff Davis vojenské posilování na hranicích s Ruskem obhajuje. „Důležitým prvkem naší společné obrany je, že naše závazky umíme hmatatelně prokázat,“ vysvětloval.

Peskov se v konferenčním hovoru s americkými novináři dotkl i dalších témat. Zopakoval, že by změna administrativy USA měla přinést větší vzájemný respekt mezi oběma zeměmi.

Podle něj je ruský prezident Vladimir Putin připraven respektovat své partnery, respekt však nemůže být jednostraný. Tato připomínka přišla poté, co Putinův budoucí protějšek Donald Trump uznal možnost ruského ovlivnění prezidentských voleb.

Mluvčí Kremlu ale doufá, že oba dva státníci spolu mohou vycházet. „Alespoň pan Trump říkal, že je připraven vést dialog,“ konstatoval Peskov.

Slova budoucího ministra zahraničí Rexe Tillersona, který prohlásil, že anexe Krymu byla nelegální, pak podle Peskova Rusko vezme do úvahy. Nesouhlasí však s nimi a nadále bude americké straně celou záležitost vysvětlovat.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek