Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to ještě horší. Trumpův vlivný exporadce lhal ohledně Ruska také FBI

Je to ještě horší. Trumpův vlivný exporadce lhal ohledně Ruska také FBI

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn před agenty FBI ještě v lednu popíral, že by mluvil o protiruských sankcích s velvyslancem Vladimira Putina, ačkoli tajné služby o jeho hovoru věděly. Informoval o tom deník The Washington Post. Ve světle posledního vývoje se Flynnova slova ukazují takřka jako záměrná lež. Kvůli později přiznanému rozhovoru s ambasadorem Sergejem Kisljakem musel vlivný bezpečnostní expert na začátku týdne skončit, což vyvolalo mimořádný skandál, který teď Bílý dům složitě „žehlí“.

„O sankcích jsem s Rusy nemluvil“ – linka, kterou donedávna vlivný muž v těsné blízkosti Donalda Trumpa, hlavní bezpečnostní poradce Michael Flynn, tvrdošíjně zastával před FBI ještě pár týdnů nazpět.

Teď tato zpráva dodává už tak obřímu skandálu další, dost možná stíhatelný rozměr. Flynn kvůli podezřelým kontaktům s Rusy upadl u Donalda Trumpa alespoň naoko v nemilost a musel skončit. Že obelhal Trumpovu pravou ruku – viceprezidenta Pence, je podle dostupných informací zřejmé. The Washington Post teď ale nabízí i částečnou rekonstrukci Flynnova vystupování před agenty FBI.

Vysoce postavení úředníci zpravodajské služby se podle zmíněného webu začali zajímat o Flynnův telefonát s velvyslancem a vyhodnotili ho jako nevhodný nebo rovnou nelegální. Jak se dosud ukazuje, poradce Flynn zástupci Kremlu ještě před nástupem Donalda Trumpa do úřadu naznačoval, že je možné očekávat odklad sankcí. Těch sankcí, kterými předchozí administrativa Baracka Obamy zanechala svůj definitivní podpis pod vyhrocenými vztahy s Moskvou kvůli jejímu údajnému zasahování do předvolební kampaně. Pro připomínku: šlo o vykázání diplomatů a špionů s rodinami nebo paralyzování nemovitostí v USA využívaných údajně ruskými tajnými službami.

Flynn v té době nejspíš jen těžko mohl vědět, jaký bude osud sankcí. Mimo to, že mohl porušit nařízení zapovídající diplomatickou činnost civilistům, ukazuje se podle The Washington Post, že lhal FBI. Ačkoli tajné služby jeho hovor zaznamenaly, Flynn ještě v lednu jeho obsah popíral. Teď pro změnu nemluví k dopadům kauzy a sdílnější není ani FBI, což Donaldu Trumpovi dává munici - namísto podstaty případu co chvíli kritizuje úniky informací do médií.

Skutečnost, že Flynn před agenty zamlčel některé informace, podle zmíněného serveru otevírá cestu k jeho stíhání, protože vědomé lhaní FBI je považované za závažný zločin. Obžaloba závisí na postoji ministerstva spravedlnosti a její odůvodněnost nemusí být ze začátku zcela zřejmá – půjde jednoduše tak trochu o slovíčkaření.

Flynn byl sice vlivným poradcem a jeho konání je samo o sobě skandálem, o koho ale skutečně jde, je pochopitelně prezident Donald Trump. Ten musel v uplynulých měsících podezření na přílišné kontakty a vazby na Rusko opakovaně odmítat. Stávající kauza ale pochybnosti jedině přiživuje.

Trump sice na začátku týdne Flynna odstranil, ale rychle přešel k verzi, že za jeho pádem stojí především znepřátelená média údajně šířící nepravdy – v tomto případě jde ale o informace, které paradoxně sám Trump odstraněním prominentního poradce nepřímo potvrzuje. Flynn zkrátka pro Bílý dům znamenal bezpečnostní riziko a zaznamenané kontakty s Rusy ho dělaly vydíratelným.

Přesto u Donalda Trumpa jako by dnes bylo skoro po všem. Flynn je podle něj „dobrý člověk“, který se zkrátka trochu zapomněl. „Problém je, že viceprezidenta (Pence) řádně neinformoval a říkal, že si nepamatuje,“ naráží Trump na různé verze, které Flynn postupně přiznával. Že Flynn spustil obří skandál, Trump decentně přehlíží, od poradce ale přesto dává ruce pryč: Prý ho neúkoloval, na Rusy údajně sám žádné vazby nemá a podobně na tom byl jeho volební štáb, o jehož údajných kontaktech s Moskvou média v uplynulých dnech informovala.

Oheň je ale na střeše a po vyšetření aféry volají i vlivní republikáni. Případem se dál zabývá FBI i komise v obou komorách parlamentu. V záloze zůstávají prokurátoři a nezávislí vyšetřovatelé. V krajním a zcela nepravděpodobném případě by mohlo dojít i na zbavení Trumpa prezidentské funkce.

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1