"Je to vaše, my máme hotovo," řekl Trump Erdoganovi. Rozkaz k odchodu ze Sýrie už je podepsaný | info.cz

Články odjinud

"Je to vaše, my máme hotovo," řekl Trump Erdoganovi. Rozkaz k odchodu ze Sýrie už je podepsaný

Rozkaz, na základě kterého se ze Sýrie mají stáhnout američtí vojáci, už byl podepsán. Potvrdil to Pentagon. Dokument stvrdil odcházející ministr obrany James Mattis, který právě kvůli rozhodnutí Donalda Trumpa opustit blízkovýchodní bojiště končí ve funkci. Prezident Spojených států a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan se dnes dohodli na koordinaci aktivit v souvislosti s odchodem Američanů ze Sýrie.

Rozkaz podle zdrojů americké televize CNN podepsal odcházející ministr obrany James Mattis a stanoví, jak, kdy a odkud se Američané budou stahovat, ale zdroje se zdržely podrobností.

Amerických vojáků je v Sýrii asi 2600. Očekává se, že stahování začne během příštích týdnů a patrně potrvá několik týdnů, než skončí. Ruská agentura TASS poznamenala, že podle amerických představitelů by stažení ze Sýrie mělo trvat od 60 do 100 dnů.

Stažení amerických sil ze Sýrie ohlásil prezident Donald Trump ve středu 19. prosince s odůvodněním, že je tam Islámský stát už poražen. To podle CNN pro Mattise představovalo poslední pomyslnou kapku k odstoupení. Trumpovo rozhodnutí o stažení ze Sýrie šokovalo i některé americké zákonodárce a spojence.

Koordinace s Tureckem

Erdogan podle úřadu v telefonickém rozhovoru vyjádřil spokojenost s kroky, které v Sýrii v rámci boje proti terorismu podnikly Spojené státy. Dodal, že Turecko je připraveno poskytnout jakoukoli formu podpory. Trump na svém twitterovém účtu napsal, že měl s Erdoganem "dlouhý a produktivní" telefonát, ve kterém diskutovali mimo jiné o "pomalém a vysoce koordinovaném" stahování amerických jednotek ze Sýrie.

CNN v této souvislosti zmiňuje telefonát ze 14. prosince, kdy oba státníci měli rovněž řešit situaci v Sýrii. Podle stanice, která se odvolává na obeznámené zdroje, tehdy Trump Erdoganovi řekl, že v Američané mají v Sýrii hotovo. "Ok, je to vaše. My máme hotovo," mělo doslova zaznít.

CNN uvádí, že návrh stáhnout vojáky tehdy přišel od Erdogana a Trump na oplátku vyžadoval ujištění, že Turecko převezme úkol bojovat se zbytky Islámského státu. S tím prý Erdogan souhlasil. V tomto ohledu velmi závisí na interpretaci - Ankara za teroristy považuje i Kurdy žijící na severu Sýrie, kteří se z velké části podíleli na oslabení teroristické organizace. Odchod Američanů je vystavuje riziku tvrdé ofenzivy ze strany Turecka.

Nesouhlas Francie

Francouzský prezident Macron kvůli Trumpovu rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie vyjádřil hlubokou lítost. Varoval, že toto rozhodnutí by mohlo mít vážné důsledky a mohlo by ohrozit kurdské bojovníky, kteří hráli významnou roli v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

"Nesmíme zapomenout, že jsme dlužni těm, kdo zemřeli v boji s terorismem," uvedl Macron s odkazem na arabsko-kurdské milice SDF, které z rukou teroristické organizace dobyly značnou část syrského území a které v důsledku Trumpova rozhodnutí podle některých médií přišly o naději na autonomii. "SDF bojují proti terorismu, který podnítil útoky proti Paříži a dalším místům," dodal Macron.

Trump stažení vojáků ze Sýrie zdůvodnil tím, že Islámský stát již byl v této zemi poražen. Francie ve čtvrtek v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvedla, že hodlá v Sýrii vojensky působit i nadále a že Islámský stát byl sice oslaben, ale že je v Sýrii stále přítomen.

"Velmi hluboce lituji rozhodnutí (Spojených států) ohledně Sýrie," uvedl dnes Macron na tiskové konferenci během návštěvy Čadu. "Být spojenci znamená bojovat bok po boku," prohlásil. "Spojenec by měl být spolehlivý," dodal francouzský prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud