Články odjinud

„Je zázrak, že přežil.“ Lékař promluvil o zachráně severokorejského zběha. Stále vyhráno nemá

„Je zázrak, že přežil.“ Lékař promluvil o zachráně severokorejského zběha. Stále vyhráno nemá

Severokorejský voják O Čchong-song, který v polovině listopadu uprchl za dramatických okolností přes hranici do Jižní Koreje, měl obrovské štěstí, že přežil. Život mu zachránil chirurg I Kuk-čong, který průběh akce popsal pro CNN.  

„Jeho životní funkce byly nestabilní, zabíjel ho nízký krevní tlak i šok,“ popsal chirurg pacientův stav v okamžiku, kdy ho americká helikoptéra dopravila na traumacentrum univerzitní nemocnice Ajou v hlavním městě Jižní Koreje Soulu. „Byl jako rozbitá sklenice, nemohli jsme do něj dostat dost krve,“ dodal.    

Severokorejští vojáci na svého kolegu vystřelili zhruba čtyřicet ran a nejméně pětkrát ho zasáhli. V prvních třiceti minutách, co se ho I Kuk-čong se svým týmem ujal, se proto zdravotníci snažili vážně zraněného Severokorejce vůbec udržet naživu, selhávaly mu totiž plíce. „Jednu kulku měl v pravém koleni, další mu uvízla v tricepsu, třetí měl v zádech…“ popisoval I Kuk-čong pro CNN.  

To nejhorší na lékaře však teprve čekalo. Během pětihodinové operace, během níž chirurg vyndával také kulku, která vojákovi proděravěla střeva, si musel I Kuk-čong poradit s nečekanou komplikací – parazity. „Za 20 let lékařské praxe jsem nic takového neviděl,“ tvrdí.

Vojákova střeva byla červy prolezlá. Nejdelší měřil 27 centimetrů. „Všechno bylo pokryto krví, ale paraziti byli bílí, tlustí, dlouzí a velmi, velmi tvrdí a lezli z jeho střev,“ přiblížil I Kuk-čong nečekanou překážku.

Do zběhova těla se nejspíše dostali v kontaminovaném jídle. V Severní Koreji se stále používají jako hnojivo lidské výkaly. Pokud je jimi hnojena zelenina, která se poté konzumuje bez tepelné úpravy, parazité se mohou dostat do úst a dále do trávicího traktu.

Podle I Kuk-čonga měl voják obrovské štěstí, že přežil. Na operačním sále se mu několikrát zhoršily životní funkce a vypadalo to, že umře. „Je to zázrak, že přežil,“ myslí si I Kuk-čong.

Voják už nabyl vědomí a lékaře překvapuje rychlostí, s jakou se zotavuje. Chodí, mluví, sám si dojde do koupelny. Bude ale ještě nějakou dobu trvat, než se vyrovná s psychickým otřesem. Pronásledují ho noční můry, do jeho pokoje museli dát jihokorejskou vlajku, aby věděl, že je v bezpečí. Jeho uzdravování komplikuje také tuberkulóza a žloutenka typu B.

Co bude voják dělat po zotavení, je stále ve hvězdách. Do armády se vracet nechce, I Kuk-čongovi řekl, že by chtěl studovat práva. Zatím ale poslouchá muziku a sleduje televizi.

I Kuk-čongovi za těch pár týdnů, přirost k srdci. „Jsem na něj velmi pyšný. Utekl ze Severní Koreje za svobodou… Je velmi těžké to uskutečnit,“ vyzdvihl lékař. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud