Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je zázrak, že přežil.“ Lékař promluvil o zachráně severokorejského zběha. Stále vyhráno nemá

„Je zázrak, že přežil.“ Lékař promluvil o zachráně severokorejského zběha. Stále vyhráno nemá

Severokorejský voják O Čchong-song, který v polovině listopadu uprchl za dramatických okolností přes hranici do Jižní Koreje, měl obrovské štěstí, že přežil. Život mu zachránil chirurg I Kuk-čong, který průběh akce popsal pro CNN.  

„Jeho životní funkce byly nestabilní, zabíjel ho nízký krevní tlak i šok,“ popsal chirurg pacientův stav v okamžiku, kdy ho americká helikoptéra dopravila na traumacentrum univerzitní nemocnice Ajou v hlavním městě Jižní Koreje Soulu. „Byl jako rozbitá sklenice, nemohli jsme do něj dostat dost krve,“ dodal.    

Severokorejští vojáci na svého kolegu vystřelili zhruba čtyřicet ran a nejméně pětkrát ho zasáhli. V prvních třiceti minutách, co se ho I Kuk-čong se svým týmem ujal, se proto zdravotníci snažili vážně zraněného Severokorejce vůbec udržet naživu, selhávaly mu totiž plíce. „Jednu kulku měl v pravém koleni, další mu uvízla v tricepsu, třetí měl v zádech…“ popisoval I Kuk-čong pro CNN.  

To nejhorší na lékaře však teprve čekalo. Během pětihodinové operace, během níž chirurg vyndával také kulku, která vojákovi proděravěla střeva, si musel I Kuk-čong poradit s nečekanou komplikací – parazity. „Za 20 let lékařské praxe jsem nic takového neviděl,“ tvrdí.

Vojákova střeva byla červy prolezlá. Nejdelší měřil 27 centimetrů. „Všechno bylo pokryto krví, ale paraziti byli bílí, tlustí, dlouzí a velmi, velmi tvrdí a lezli z jeho střev,“ přiblížil I Kuk-čong nečekanou překážku.

Do zběhova těla se nejspíše dostali v kontaminovaném jídle. V Severní Koreji se stále používají jako hnojivo lidské výkaly. Pokud je jimi hnojena zelenina, která se poté konzumuje bez tepelné úpravy, parazité se mohou dostat do úst a dále do trávicího traktu.

Podle I Kuk-čonga měl voják obrovské štěstí, že přežil. Na operačním sále se mu několikrát zhoršily životní funkce a vypadalo to, že umře. „Je to zázrak, že přežil,“ myslí si I Kuk-čong.

Voják už nabyl vědomí a lékaře překvapuje rychlostí, s jakou se zotavuje. Chodí, mluví, sám si dojde do koupelny. Bude ale ještě nějakou dobu trvat, než se vyrovná s psychickým otřesem. Pronásledují ho noční můry, do jeho pokoje museli dát jihokorejskou vlajku, aby věděl, že je v bezpečí. Jeho uzdravování komplikuje také tuberkulóza a žloutenka typu B.

Co bude voják dělat po zotavení, je stále ve hvězdách. Do armády se vracet nechce, I Kuk-čongovi řekl, že by chtěl studovat práva. Zatím ale poslouchá muziku a sleduje televizi.

I Kuk-čongovi za těch pár týdnů, přirost k srdci. „Jsem na něj velmi pyšný. Utekl ze Severní Koreje za svobodou… Je velmi těžké to uskutečnit,“ vyzdvihl lékař. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744