Jeden z nejtragičtějších požárů v Rusku: kritizovaný gubernátor neustál tlak a končí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeden z nejtragičtějších požárů v Rusku: kritizovaný gubernátor neustál tlak a končí

Jeden z nejtragičtějších požárů v Rusku: kritizovaný gubernátor neustál tlak a končí

Gubernátor Kemerovské oblasti na Sibiři Aman Tulejev, kritizovaný kvůli katastrofálnímu požáru obchodního domu z minulého víkendu, dnes oznámil, že odstupuje z funkce. Informovala o tom agentura Reuters. Tulejevovu demisi požadovaly tisíce demonstrantů, kteří tento týden vyšli do ulic půlmilionového Kemerova. Při požáru zahynulo 64 lidí, z toho 41 dětí.

Ve zveřejněné videonahrávce gubernátor uvedl, že jeho rezignace je "tím jediným správným rozhodnutím" v reakci na neštěstí. "S takto těžkým břemenem není možné dále pracovat jako gubernátor. Je to morálně nemožné," okomentoval své rozhodnutí třiasedmdesátiletý Tulejev. Své odstoupení Tulejev, který sibiřský region vedl od roku 1997, oznámil v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi. Ten jeho rezignaci přijal, informoval následně Kreml.

Úřadujícím gubernátorem dnes prezident jmenoval jednoho z Tulejevových náměstků, Sergeje Civileva. "Obyvatelé Kemerova a celého regionu, chtěl bych vám říci, že udělám všechno pro to, aby viníci této hrozné tragédie byli co nejpřísněji potrestáni," uvedl po svém jmenování Civilev, který poslední čtyři roky pracoval jako šéf společnosti zabývající se těžbou uhlí.

Policie již kvůli požáru zadržela několik lidí, mimo jiné technického ředitele obchodního centra, nájemce prostor, kde pravděpodobně požár vznikl, či dvojici pracovníků místní hasičské služby.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, se stále jen spekuluje. Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším důvodem zkrat. Policisté mimo jiné zjistili, že v budově řádně nefungoval automatický hasicí systém a že požární alarm vypnul jeden ze členů ostrahy, který následně také skončil ve vazbě.

Rovněž se ale hovoří o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Vyšetřovatelé mimo jiné zjistili, že v budově byly uzavřeny nouzové východy a děti tak zůstaly uvězněny uvnitř sálů. Putin, který Kemerovo na začátku týden navštívil, aby uctil památku obětí, neštěstí označil za kriminální zanedbání a lajdáctví. Všichni, kdo jsou za tragédii zodpovědní, budou podle něj potrestáni.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.