Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeden z nejtragičtějších požárů v Rusku: kritizovaný gubernátor neustál tlak a končí

Jeden z nejtragičtějších požárů v Rusku: kritizovaný gubernátor neustál tlak a končí

Gubernátor Kemerovské oblasti na Sibiři Aman Tulejev, kritizovaný kvůli katastrofálnímu požáru obchodního domu z minulého víkendu, dnes oznámil, že odstupuje z funkce. Informovala o tom agentura Reuters. Tulejevovu demisi požadovaly tisíce demonstrantů, kteří tento týden vyšli do ulic půlmilionového Kemerova. Při požáru zahynulo 64 lidí, z toho 41 dětí.

Ve zveřejněné videonahrávce gubernátor uvedl, že jeho rezignace je "tím jediným správným rozhodnutím" v reakci na neštěstí. "S takto těžkým břemenem není možné dále pracovat jako gubernátor. Je to morálně nemožné," okomentoval své rozhodnutí třiasedmdesátiletý Tulejev. Své odstoupení Tulejev, který sibiřský region vedl od roku 1997, oznámil v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi. Ten jeho rezignaci přijal, informoval následně Kreml.

Úřadujícím gubernátorem dnes prezident jmenoval jednoho z Tulejevových náměstků, Sergeje Civileva. "Obyvatelé Kemerova a celého regionu, chtěl bych vám říci, že udělám všechno pro to, aby viníci této hrozné tragédie byli co nejpřísněji potrestáni," uvedl po svém jmenování Civilev, který poslední čtyři roky pracoval jako šéf společnosti zabývající se těžbou uhlí.

Policie již kvůli požáru zadržela několik lidí, mimo jiné technického ředitele obchodního centra, nájemce prostor, kde pravděpodobně požár vznikl, či dvojici pracovníků místní hasičské služby.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, se stále jen spekuluje. Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším důvodem zkrat. Policisté mimo jiné zjistili, že v budově řádně nefungoval automatický hasicí systém a že požární alarm vypnul jeden ze členů ostrahy, který následně také skončil ve vazbě.

Rovněž se ale hovoří o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Vyšetřovatelé mimo jiné zjistili, že v budově byly uzavřeny nouzové východy a děti tak zůstaly uvězněny uvnitř sálů. Putin, který Kemerovo na začátku týden navštívil, aby uctil památku obětí, neštěstí označil za kriminální zanedbání a lajdáctví. Všichni, kdo jsou za tragédii zodpovědní, budou podle něj potrestáni.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1