Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedna cesta tam i zpět. Důležité summity mizí kvůli obavám z protestů do čím dál větší pustiny

Jedna cesta tam i zpět. Důležité summity mizí kvůli obavám z protestů do čím dál větší pustiny

Charlevoix je malebný kanadský region daleko od rušných velkoměst. Zároveň by ještě před několika desítkami let nikoho nenapadlo v něm pořádat setkání předních světových státníků. Proč se summity velkých organizací či skupin jako aktuálně G7 čím dál častěji odehrávají v tichých a uzavřených lokalitách?

„Vede sem jedna cesta a zpátky taky,“ popisuje Alan Bell, prezident torontské společnosti Global Risk International zabývající se bezpečnostním poradenstvím, největší výhodu Charlevoix. Na první pohled by se zdálo, že je to spíše omezení. Jenže moderní doba změnila pohled na možná hostitelská místa velkých summitů.

Přelom nastal v roce 1999 během tzv. bitvy o Seattle. Americké město tehdy hostilo setkání Světové obchodní organizace. Kvůli tomu jej obsadilo 60 tisíc protestujících proti globalismu, se kterými si policie nevěděla rady. Výsledkem byly mimo jiné velké škody na majetku. Podobné scény se od té doby opakovaly i jinde. Ještě v čerstvé paměti jsou nepokoje během loňského summitu skupiny G20 v Hamburku, které opět ze všeho nejvíc připomínaly pouliční válku.

Kanada, která nyní hostí schůzku zástupců sedmi nejvyspělejších zemí světa, je dokonalým příkladem ilustrujícím změnu myšlení pořadatelů. Skupina G7 se poprvé, ještě jako G6, sešla v roce 1975. O rok později ji rozšířil právě tento severoamerický stát a v roce 1981 poprvé hostil její summit – v Ottawě. Následovala setkání v Torontu (1988) a Halifaxu (1995). Po událostech v americkém Seattlu je seznam kanadských hostitelů následovný – Kananaskis, Huntsville a nyní La Malbaie v regionu Charlevoix. Tahle jména už člověku na rozdíl od předchozích metropolí obyčejně nic moc neříkají.

Bell podotýká, že na rozdíl od center měst se v případě podobných oblastí dá snadněji kontrolovat, kdo do nich přijíždí. V případě Charlevoix to vypadá následovně: jedna zóna je vyhrazená obyvatelům i účastníkům summitu, následuje vzdálenější prostor dostupný pouze akreditovaným osobám a až dva kilometry od místa dění je tzv. zóna svobody projevu, kam mohou dorazit protestující.

Výsledkem je klidný průběh setkání. Alespoň co se týče protestů. V Kanadě tak bouři vyvolávají spíše sami politici svými otevřeně ventilovanými spory. Událost, která stojí tamní daňové poplatníky více než 600 milionů dolarů (asi 13 miliard korun), totiž poznamenal konflikt mezi Spojenými státy a zbylými šesti účastníky, který propukl mimo jiné kvůli zavedení cel na dovoz hliníku a oceli ze strany USA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1