Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedna z posledních bašt IS v Iráku je před dobytím, armáda prorazila obranné linie islamistů

Jedna z posledních bašt IS v Iráku je před dobytím, armáda prorazila obranné linie islamistů

Irácká armáda postoupila blíž k centru města Tall Afar, o nějž začala bojovat v neděli. Podle velitelů citovaných agenturou AFP bude boj o toto západoirácké město rychlejší než o nedaleký Mosul. Ten irácká armáda vybojovala z rukou Islámského státu (IS) po devíti měsících v červenci.

Obrněná technika se dnes dostala do čtvrti An-Núr na jihovýchodě Tall Afaru, letectvo bombardovalo pozice členů IS. Radikálové se snaží postup vojska brzdit a na přístupové silnice postavili zátarasy z kamionů. Na vojáky míří odstřelovači a minometná palba.

„Naše morálka je dobrá, čelíme lidem z IS, prorážíme jejich linie a ničíme jejich arzenál,“ citovala AFP plukovníka Munzira Abada.

Mluvčí polovojenských oddílů, které se osvobozování města účastní, řekl, že se podařilo prorazit obranné linie IS na obvodu města a osvobozovací oddíly se z několika směrů blíží centru.

V úterý se radikály podařilo vytlačit ze tří čtvrtí a armáda se dostala poprvé do městské části. Vojsko požádalo civilisty, aby mu pomohli a označili domy, kde se radikálové ukrývají.

Podle AFP je v Tall Afaru, který míval až 200 000 obyvatel, stále nejméně 30 000 civilistů a IS je může využít jako lidské štíty.

OSN připravuje přijímací střediska v pouštních oblastech, v nichž se má prchajícím civilistům dostat první pomoc. Utíkají krajinou, kde teplota ve dne šplhá až k 43 stupňů Celsia.

IS začal obsazovat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na dobytém území chalífát. V Iráku je Tall Afar posledním větším městem, které ještě ovládá, v Sýrii bojuje o Rakku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1