Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jednomu a půl milionu somálských dětí hrozí podvýživa. Následky mohou být smrtelné, varuje UNICEF

Jednomu a půl milionu somálských dětí hrozí podvýživa. Následky mohou být smrtelné, varuje UNICEF

Více než milion somálských dětí bude podle nových odhadů letos trpět akutní podvýživou. Hlad tak zřejmě zasáhne o polovinu víc dětí, než se odhadovalo v lednu. Následky mohou být v mnoha případech smrtelné. S odkazem na dnešní zprávu Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) o tom napsala agentura Reuters.

UNICEF odhaduje, že v Somálsku bude letos trpět akutní podvýživou 1,4 milionu dětí a že 275 000 z nich bude kvůli nedostatku jídla hrozit smrt. U podvyživených dětí se devítinásobně zvyšuje riziko úmrtí na choleru či spalničky, uvedla mluvčí UNICEF Marixie Mercadoová.

Od začátku letošního roku se do péče UNICEF v Somálsku kvůli extrémní podvýživě dostalo 56 000 dětí, což je o 88 procent více než ve stejnou dobu loni.

Hlad v Somálsku je spojen především se suchy, která způsobil nízký srážkový úhrn během loňského roku. S nepříznivým počasím se potýkají i jiné státy v regionu, včetně hospodářsky silnější Etiopie a Keni.

Spojené národy s cílem pomoci v boji se suchy v Africkém rohu v lednu požádaly mezinárodní dárce o finanční prostředky ve výši 900 milionů dolarů (22,2 miliardy korun). Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed v březnu řekl, že pokud se Somálsku nezvýší humanitární pomoc, hrozí zemi hladomor, a to potřetí za posledních 25 let.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link