Její ikonickou píseň na Zemanově mítinku umlčeli, Kiska dal Kubišové nejvyšší vyznamenání | info.cz

Články odjinud

Její ikonickou píseň na Zemanově mítinku umlčeli, Kiska dal Kubišové nejvyšší vyznamenání

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes vyznamenal Řádem bílého dvojkříže, nejvyšším slovenským oceněním určeným pro cizince, známé české osobnosti - zpěvačku Martu Kubišovou, expremiéra Petra Pitharta a operní pěvkyni původem ze Slovenska Gabrielu Beňačkovou. Učinil tak u příležitosti 25. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky a zániku někdejšího Československa a zhruba o týden dříve než obvykle.

Za pozornost stojí, že čeští policisté nedávno umlčeli Kubišové ikonickou píseň Modlitba pro Martu na mítinku českého prezidenta Miloše Zemana.

Podle slovenského listu Pravda počet 25 vyznamenaných byl vyšší než v minulosti: loni jich bylo 20, zatímco v roce 2015 pouze deset.

"Dvacet pět vyznamenaných je symbolem 25. výročí založení republiky. Není pochyb, že všechny vybrané osobnosti splňují vysoké nároky na prezidentské uznání," citoval deník politologa Michala Horského.

Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy o rozvoj demokracie či v oblasti kultury obdržela herečka Zuzana Kronerová či politik z období po pádu komunistického režimu Fedor Gál.

Pribinův kříž dostali spisovatel a dramatik Rudolf Svoboda a herec Jozef Kroner, oba in memoriam, a také například zpěvačka Marika Gombitová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud