Jejich děti před lety zabil šílený střelec. Rodiče se teď skrývají před nevěřícími konspirátory | info.cz

Články odjinud

Jejich děti před lety zabil šílený střelec. Rodiče se teď skrývají před nevěřícími konspirátory

Přesně před šesti lety, 14. prosince, zastřelil útočník Adam Lanza na základní škole Sandy Hook ve městě Newtown v americkém státě Connecticut 20 dětí a šest dospělých. Rodiče, kteří tehdy zažili nejhorší chvíle svého života, nemají ani dnes klid. Pronásledují je konspirátoři, kteří nevěří, že jejich děti zemřely. Událost považují za spiknutí a rodičům vyhrožují. Ti ale vytáhli do protiútoku.

Toho pátečního rána se Noha Pozner vypravil do školy. Bylo mu čerstvě šest let, před pár dny mu vypadl první zub, což vnímal jako zásadní událost. Noah byl až do 14. prosince šťastným bezstarostným dítětem z Connecticatu, od té doby jej zná celý svět jako nejmladší oběť tragédie na základní škole Sandy Hook.

Mladý útočník Adam Lanza tehdy kromě Noaha zastřelil ještě dalších 19 dětí, všem bylo šest nebo sedm let. Spolu s nimi při nejkrvavější střelbě na amerických školách v historii zemřelo také šest dospělých. Policie posléze zjistila, že Lanza, jenž nakonec obrátil zbraň i proti sobě, připravil před řáděním v Sandy Hook o život také svoji matku.

Událost vyvolala obrovskou debatu o zpřísnění pravidel pro držení zbraní. „Už to dále nemůžeme tolerovat. Tyhle tragédie musí skončit, a aby to skončilo, musíme se změnit,“ prohlásil tehdejší prezident Barrack Obama, jenž o několik let později označil masakr v Sandy Hook jako nejhorší věc, kterou v úřadu zažil.

Dodnes ale k zásadním změnám nedošlo, a to přesto, že Spojené státy prožily řadu dalších masových střeleb včetně té nejhorší loni v říjnu v Las Vegas, při níž zemřelo 58 lidí nebo letošního incidentu na škole ve floridském Parklandu (17 mrtvých).

Téma zpřísnění zbraňových zákonů ale v americké společnosti dále žije. Letos před volbami s ním uspěla skupina kolem přeživších studentů z Parklandu, kteří zorganizovali masivní kampaň a přilákali k hlasování množství mladých lidí. Rodiny mrtvých dětí ze Sandy Hook však vedou ještě jednu paralelní bitvu – o důstojnost a vlastní bezpečí.

Tragédie v Sandy Hook se zařadila mezi jednu z nejpopulárnějších konspiračních teorií. Ty tvrdí, že se vlastně nikdy nestala a vše zorganizovala tehdejší americká vláda, aby měla záminku zrušit druhý dodatek americké ústavy, který zaručuje právo držet zbraň. Děti, které měly zemřít, podle konspirátorů ve skutečnosti vůbec neexistovaly a rodiče byli jen najatými herci.

„Tito ‚hoaxeři‘ si libují v trápení lidí. Přesvědčili sami sebe, že jsou to dobří hoši, co zachraňují svět před zlými silami,“ vysvětluje pro deník The Times otec Noaha Poznera Leonard, jenž se spolu s dalšími rodiči snaží dostat konspirátory před soud. Kromě toho vyhledává a nahlašuje nenávistné a lživé příspěvky na sociálních sítích. Sám se kvůli nim musel několikrát přestěhovat, jelikož mu chodily vyhrůžky smrtí a vzkazy, v nichž mu pisatelé dávali najevo, že znají jeho adresu.

„Typické zprávy byly: ‚Jdeme si pro tebe a postavíme tě před spravedlnost‘ nebo ‚Musíš viset‘,“ popisuje Pozner a dodává, že rozvoj sociálních sítí celou věc ještě umocnil, jelikož daly konspirátorům snazší přístup k obětem a informacím o nich. V případě Poznerových navíc podněcuje nenávist i to, že rodina se hlásí k židovské víře. Pozner se tak i šest let po tragédii musí skrývat a stěhovat z místa na místo.

Snaha rodičů bojovat s konspirátory není marná. Jednu z žen, které Poznerovi vyhrožovaly, poslal soudce na pět měsíců do vězení. Přelíčení čeká i provozovatele známého konspiračního webu Infowars Alex Jones. Pro něj byla střelba v Sandy Hook jedním z nejčastějších témat. Opakovaně tvrdil, že se nikdy nestala.

„Sandy Hook je umělá událost, naprosto lživá, s herci, z mého pohledu, vyrobenými,“ řekl Jones během jednoho ze svých vysílání v roce 2015. Podobné výroky byly důvodem, proč sociální sítě nebo streamovací služba Spotify jeho účty letos v létě zakázaly. Jones si ale našel cestu, jak zákazy obejít. Zakládá nové účty, skrze které dál šíří své lži do světa. Paradoxem je, že Pozner dříve věřil konspiračním teoriím a s oblibou poslouchal právě Jonese, jenž mu přišel chytrý a neotřelý.

Nyní je na opačné straně barikády a kromě Jonese zažaloval i Jamese Fetzera a Mika Paleceka, autory knihy V Sandy Hook nikdo nezemřel. Fetzer, jenž momentálně žije ve Wisconsinu, prohlásil, že u soudu předloží důkazy o správnosti svých tezí. Tvrdí, že se na Sandy Hook žádný masakr nestal a celá událost byla jen cvičením federální záchranářské agentury FEMA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud