Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jemen na pokraji rozpadu. Separatisté obklíčili sídlo vlády, premiér chce prchnout ze země

Jemen na pokraji rozpadu. Separatisté obklíčili sídlo vlády, premiér chce prchnout ze země

Jemenští separatisté po třídenních bojích vybojovali město Aden, kde dočasně sídlí jemenská vláda. Její členové včetně premiéra jsou v paláci, který je podle vojenských zdrojů citovaných agenturou AFP obklíčen. Už ráno se objevily zprávy, že se premiér Ahmad Ubajd bin Daghr připravuje uprchnout. V provincii Šabva, která leží východně od Adenu, při teroristickém útoku zahynulo podle stanice Al-Džazíra 15 lidí.

„Separatisté obklíčili palác a mají pod kontrolou hlavní vstup. Ti, kdo jsou uvnitř, jsou tam uvězněni,“ sdělil zástupce jemenské armády. Zdroj z jednotek separatistů řekl, že se jeho lidé zmocnili kontroly nad jednotkami, které palác střežily. Podle svědků citovaných agenturou AP mají separatisté pod kontrolou celý Aden, protože dnes po těžkých bojích ovládli jeho klíčovou část na severu města.

Mezinárodní výbor Červeného kříže tvrdí, že si boje od neděle vyžádaly životy 36 lidí a že zraněno bylo přes 180 osob.

Za separatisty stojí Spojené arabské emiráty, které jsou také členem koalice, jež pod velením Saúdské Arábie bojuje od roku 2015 na straně jemenské vlády v konfliktu se šíity. Tato koalice v noci na dnešek vyzvala strany, jež proti sobě stojí v Adenu, k příměří. Oznámila také, že „učiní vše nezbytné pro to, aby v Adenu obnovila bezpečnost“. Do konfliktu v druhém největším městě Jemenu zatím podle agentury AFP žádní vojáci SAE ani Saúdské Arábie nezasáhli, ale Saúdští Arabové střeží palác, v němž je vláda. Podle svědků, s nimiž hovořila agentura Reuters, v ulicích Adenu vítězství separatistů oslavovaly tancem stovky lidí.

Ráno Reuters informoval o incidentu, který se stal v provincii Šabva, jež leží východně od Adenu. Sebevražedný atentátník najel autem naloženým trhavinou do kontrolního stanoviště a zabil 15 vojáků. Po výbuchu se podle očitých svědků ozvala z místa také střelba. Stanoviště měly podle agentury Reuters pod kontrolou místní síly podporované Spojenými arabskými emiráty.

V Jemenu už několik let zuří občanská válka, které využívají teroristické sítě jako Islámský stát (IS) či Al-Káida. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. IS a Al-Káida využívají válečného konfliktu v zemi, v němž proti sobě stojí vládní jednotky podporované arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií, a šíitští povstalci, za nimiž je Írán. V uplynulých dnech se situace v zemi pokusili využít také separatisté, kteří usilují o odtržení jižního Jemenu od severní části země.

V neděli se krátce zmocnili sídla vlády v Adenu, kde se zdržuje mezinárodně uznávaný kabinet, protože metropoli Saná mají od roku 2014 v rukou šíitští povstalci. Vládní jednotky v pondělí pozice vybojovaly zpět. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je v exilu v Saúdské Arábii.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1