Jemenští povstalci zasypali Rijád raketami. Zabili jednoho muže, další zranili | info.cz

Články odjinud

Jemenští povstalci zasypali Rijád raketami. Zabili jednoho muže, další zranili

Sedm raket, které v noci na dnešek odpálili šíitští povstalci z Jemenu, zabily jednoho egyptského občana a další dva jeho krajany žijící v hlavním městě Saúdské Arábie zranily. Oznámila to vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, která před třemi lety zahájila intervenci v Jemenu. Podle mluvčího koalice na Rijád mířily tři ze sedmi střel a jedna z nich zničila dům, ve kterém civilisté z Egypta žili. Je to poprvé, co koalice ohlásila odpálení tolika balistických střel během jediného dne, poznamenala agentura AFP. Útok přišel na třetí výročí intervence.

Vůdce jemenských povstalců Abdal Málik Hútí se na výročí intervence zapřísáhl pokračovat v boji proti Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům coby pilířům vojenské koalice. "Jsme připraveni k ještě větším obětem, náš lid se stal ještě schopnějším čelit agresi," řekl v televizním projevu. "Jde o naši svobodu, naši důstojnost a naši nezávislost. S tím nemůžeme obchodovat," prohlásil.

Stoupenci mladého vůdce rebelů se podle AFP chystají v hlavním městě Saná na velké shromáždění k výročí války.

Od 26. března 2015 působí v Jemenu na podporu mezinárodně uznávané vlády vojenská koalice proti rebelům, kteří od roku 2014 ovládají hlavní město Saná a většina severní části země.

Povstalci z řad Húsíů v předchozích měsících odpálili na Saúdskou Arábii několik raket. Přestože se útoky uskutečnily bez závažných škod, prohloubilo to napětí mezi Rijádem a Teheránem. Saúdská Arábie obviňuje Írán z vyzbrojování šíitských rebelů v Jemenu, což Teherán odmítá.

Začátkem loňského listopadu Saúdská Arábie zneškodnila balistickou raketu, která byla vypálena z Jemenu směrem k mezinárodnímu letišti v Rijádu. Následně Rijád uvalil na Jemen dopravní blokádu s cílem zabránit povstalcům v dalším vyzbrojování. Blokáda znesnadnila přístup k humanitární pomoci.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov. Asi milion lidí se nakazil cholerou, která loni v zemi zabila na 2200 osob, z toho třetina byly děti. V důsledku nemocí či podvýživy tam loni zemřelo přes 50.000 dětí. Jemenské zdravotnictví se v důsledku války prakticky rozpadlo. Většina nemocnic se potýká s nedostatkem léků, chybí peníze na zaplacení lékařů a značná část populace není očkovaná.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud