Jemenští rebelové odpálili další raketu na Saúdskou Arábii, cílili na královský palác | info.cz

Články odjinud

Jemenští rebelové odpálili další raketu na Saúdskou Arábii, cílili na královský palác

Jemenští rebelové podporovaní Íránem uvedli, že odpálili balistickou střelu na saúdskoarabský Rijád. Koalice vedená Saúdy, která v jemenské válce stojí na druhé straně barikády, informovala, že střelu zachytila a zneškodnila jižně od metropole. Svědci, o kterých píše agentura Reuters, uvedli, že slyšeli výbuch a viděli stoupající dým. Mluvčí OSN pro humanitární otázky krátce před tím informoval, že nálety saúdské koalice nepřežilo v Jemenu od 6. prosince nejméně 136 civilistů.

Podle povstalecké televize se jednalo o raketu typu burkan 2, které ozbrojenci  představili – jak připomíná BBC – letos v únoru. Mířila údajně na královský palác v Rijádu. Agentura AFP s odkazem na saúdskoarabské zdroje tvrdí, že střela byla „íránsko-hútíjská“ (Hútíové jsou šíitští povstalci v Jemenu).

V regionu tak opět eskaluje napětí mezi znesvářenými mocnostmi. Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán se v Jemenu střetávají v zástupné válce a konfrontují se i v dalších oblastech, jako je třeba Libanon.

Teheránem podporovaní povstalci už rakety na Saúdskou Arábii vystřelili na začátku a na konci listopadu. Tvrdili, že minimálně ve druhém případě střela zasáhla cíl, saúdskoarabské síly naopak ujišťovaly, že projektil tehdy zneškodnily.

Záběry mají zachycovat minulé odpálení rakety na Rijád autor: Reuters

Pokusy povstalců vyvolávají ostré reakce na mezinárodní scéně kvůli obavám, že budou katalyzátorem sporu mezi Íránci a Saúdy. Rijád navíc po útoku ze začátku listopadu nařídil blokádu všech mezinárodních vstupů do Jemenu na území ovládaném povstalci. To vyvolalo vážné obavy z prohloubení jemenské humanitární krize.

Saúdská Arábie vstoupila do jemenských bojů v čele arabské koalice v roce 2015.

Povstalci, jejichž domovským územím je sever Jemenu, začali v roce 2014 obsazovat ostatní části země a dodnes mají v rukou Saná a oblasti na západě včetně důležitého přístavu Hudajdá. Jemenskou válku nepřežilo na 10.000 lidí a v Jemenu kvůli ní zavládla vůbec nejhlubší humanitární krize na světě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud