Články odjinud

Jemenští rebelové odpálili další raketu na Saúdskou Arábii, cílili na královský palác

Jemenští rebelové odpálili další raketu na Saúdskou Arábii, cílili na královský palác
Jemenští rebelové podporovaní Íránem uvedli, že odpálili balistickou střelu na saúdskoarabský Rijád. Koalice vedená Saúdy, která v jemenské válce stojí na druhé straně barikády, informovala, že střelu zachytila a zneškodnila jižně od metropole. Svědci, o kterých píše agentura Reuters, uvedli, že slyšeli výbuch a viděli stoupající dým. Mluvčí OSN pro humanitární otázky krátce před tím informoval, že nálety saúdské koalice nepřežilo v Jemenu od 6. prosince nejméně 136 civilistů.

Podle povstalecké televize se jednalo o raketu typu burkan 2, které ozbrojenci  představili – jak připomíná BBC – letos v únoru. Mířila údajně na královský palác v Rijádu. Agentura AFP s odkazem na saúdskoarabské zdroje tvrdí, že střela byla „íránsko-hútíjská“ (Hútíové jsou šíitští povstalci v Jemenu).

V regionu tak opět eskaluje napětí mezi znesvářenými mocnostmi. Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán se v Jemenu střetávají v zástupné válce a konfrontují se i v dalších oblastech, jako je třeba Libanon.

Teheránem podporovaní povstalci už rakety na Saúdskou Arábii vystřelili na začátku a na konci listopadu. Tvrdili, že minimálně ve druhém případě střela zasáhla cíl, saúdskoarabské síly naopak ujišťovaly, že projektil tehdy zneškodnily.

Záběry mají zachycovat minulé odpálení rakety na Rijád

Pokusy povstalců vyvolávají ostré reakce na mezinárodní scéně kvůli obavám, že budou katalyzátorem sporu mezi Íránci a Saúdy. Rijád navíc po útoku ze začátku listopadu nařídil blokádu všech mezinárodních vstupů do Jemenu na území ovládaném povstalci. To vyvolalo vážné obavy z prohloubení jemenské humanitární krize.

Saúdská Arábie vstoupila do jemenských bojů v čele arabské koalice v roce 2015.

Povstalci, jejichž domovským územím je sever Jemenu, začali v roce 2014 obsazovat ostatní části země a dodnes mají v rukou Saná a oblasti na západě včetně důležitého přístavu Hudajdá. Jemenskou válku nepřežilo na 10.000 lidí a v Jemenu kvůli ní zavládla vůbec nejhlubší humanitární krize na světě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud