Jeruzalém jako rozbuška. Trump se rozhoduje, zda ho uzná jako hlavní město Izraele, a arabské státy šílí | info.cz

Články odjinud

Jeruzalém jako rozbuška. Trump se rozhoduje, zda ho uzná jako hlavní město Izraele, a arabské státy šílí

Americký prezident Donald Trump se dosud nerozhodl, zda formálně uzná Jeruzalém za izraelské hlavní město. Na konferenci ve Washingtonu to dnes prohlásil Trumpův poradce a zeť Jared Kushner. Prezident podle něj stále ještě zvažuje fakta.

"Hodnotí spoustu různých faktů a jakmile dospěje k rozhodnutí, neoznámím to já, ale on sám," řekl Kushner na konferenci o Blízkém východě, kterou uspořádal Brookingsův institut. Podle dřívějších zpráv amerických médií by měl Trump své rozhodnutí oznámit příští středu.

Před uznáním Jeruzaléma jako izraelské metropole dnes Trumpa varoval šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás. V Ramalláhu prohlásil, že záměr Bílého domu by ohrozil snahu USA dojednat mír na Blízkém východě.

"Jakýkoli americký krok spojený s uznáním Jeruzaléma jako hlavního města Izraele by stejně jako přenesení velvyslanectví znamenal ohrožení budoucnosti mírového procesu. Byl by nepřijatelný pro Palestince, Araby i mezinárodní společenství," řekl Abbás.

Trump chtěl původně splnit svůj předvolební slib a ohlásit přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, ale uvědomil si dopad, který by takový krok mohl mít na možnost dosažení mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci. Dohodu se snaží zprostředkovat americká diplomacie mimo jiné i s pomocí Kushnera. Místo přenesení mise tak Trump zvažuje uznat Jeruzalém za izraelskou metropoli.

Americký Kongres schválil přesun ambasády v Izraeli do "hlavního města" Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud