Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ještě větší fiasko, než si všichni mysleli. Hlavní terč Trumpova útoku v Jemenu je živý a na svobodě

Ještě větší fiasko, než si všichni mysleli. Hlavní terč Trumpova útoku v Jemenu je živý a na svobodě

Že se první vojenský úder proti teroristům pod velením Donalda Trumpa nepovedl, není dávno žádným tajemstvím. Nové skutečnosti ale ukazují, jak velké to bylo fiasko. Teď se dokonce ukázalo, že hlavní terč útoku – šéf al-Káidy na Arabském poloostrově Kásim Rimí – běhá dál vesele na svobodě.

Zabitá osmiletá dívka, mrtvý voják speciálních jednotek, vesnice téměř srovnaná se zemí, velké množství civilních obětí nebo americký vrtulník, který komando muselo kvůli defektu zničit. To je bilance prvního útoku proti teroristům, který uskutečnila americká armáda pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

K výše zmíněným skutečnostem se teď přidala ta vůbec nejdůležitější. Hlavní terč, kterým byl náborář a vůdce al-Káidy na Arabském poloostrově Kásim Rimi, úder přežil a Bílému domu připomíná blamáž se vším všudy. Muž, který je od roku 2015, kdy převzal velení jemenské buňky al-Káidy, na americkém seznamu nejnebezpečnějších teroristů světa, vydal po útoku audionahrávku, o které tvrdí vícero vojenských organizací, že je pravá.

„Ten cvok z Bílého domu dostal facku hned na začátku svého tažení,“ posmívá se terorista prezidentovi Donaldu Trumpovi. Pentagon odmítl situaci komentovat. Není zatím jasné, zda byl Kásim Rimí ve vesnici, když jednotky SEAL zaútočily, a podařilo se mu uniknout, zda byl náhodou někde jinde nebo byl dokonce před chystaným útokem varován. Kmenoví vůdci už upozorňovali, že lidem v okolí bašty teroristů byl podezřelý zvýšený pohyb dronů ve dnech před úderem. 

Bezpečnostní analytik NBC News Juan Zarate, který byl národním bezpečnostním poradcem za vlády George W. Bushe, vidí nedostatky i drobná dílčí vítězství. „Pokud byl hlavní cíl zadržet hlavního vůdce odnože al-Káidy na Arabském poloostrově, pak se jej splnit nepodařilo. V tomto směru operace úspěšná nebyla. Na druhou stranu se jednotkám podařilo zabít několik členů al-Káidy a narušit jednu z jejích buněk,“ nechal se slyšet.

Zdroje z americké armády měly podle informací webu NBC News potvrdit, že právě možnost zadržení Kásima Rimího byla rozhodujícím faktorem, proč se Spojené státy rozhodly v riskantní operaci pokračovat, ačkoliv se v Jemenu od jejího začátku setkávaly s komplikacemi.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1