Jestli Asad použil chemické zbraně, může dojít ke stažení velvyslankyně, varuje Zaorálek | info.cz

Články odjinud

Jestli Asad použil chemické zbraně, může dojít ke stažení velvyslankyně, varuje Zaorálek

Pokud se prokáže, že je za úterní chemický útok v provincii Idlib odpovědný režim prezidenta Bašára Asada, je na místě „razantní reakce“. Česká republika by pak zvážila i stažení velvyslankyně v Damašku Evy Filipi. V Bruselu to dnes řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Pokud by ke stažení české ambasadorky skutečně došlo, v Sýrii už by Evropská unie neměla žádné diplomatické zastoupení. Česko je totiž poslední zemí unie, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.

Český ministr dnes upozornil, že stále není přesně jasné, co se skutečně stalo. „To, co se stalo v Idlibu, je otřesná věc. Je to zločin, na který člověk těžko hledá slova,“ řekl Zaorálek. Případné použití chemických zbraní podobným způsobem považuje za něco „nepředstavitelného a šíleného“.

Zaorálek s novináři hovořil na okraj dnešní rozsáhlé mezinárodní konference o pomoci Sýrii a budoucnosti země. Sedm desítek delegací se do Bruselu sjelo den poté, co si pravděpodobný chemický útok ve městě Chán Šajchún vyžádal podle některých zdrojů nejméně 100 obětí a 400 zraněných.

Syrská opozice tvrdí, že na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Moskva i Sýrie takový útok popírají a uvádějí, že plyn pocházel z exploze chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Což zase odmítají povstalci.

Kvůli incidentu, který generální tajemník OSN António Guterres označil za válečný zločin, se dnes schází Rada bezpečnosti OSN. Francie, Británie a USA navrhly rezoluci, která údajný útok chemickými zbraněmi odsuzuje.

Zaorálek řekl, že by byl rád, kdyby se rada dokázala shodnout na potřebě zahájit vyšetřování a zjistit, kdo je za útok odpovědný. Požádal české tajné služby, aby případně poskytly informace ze svých vlastních zdrojů a spolupracovaly se zahraničními partnery.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud