Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Jestli házejí věci, zlámejte jim ruce." Italští policisté čelí hněvu kvůli bitce s uprchlíky

"Jestli házejí věci, zlámejte jim ruce." Italští policisté čelí hněvu kvůli bitce s uprchlíky

Čtvrteční zásah policie proti stovce uprchlíků na římském náměstí vyvolal prudké reakce. Mnozí považují postup bezpečnostních složek, včetně nasazení vodních děl a pendreků, za neúměrný, kontroverzi vyvolala ale zejména vzrušená pobídka jednoho z policistů "Jestli házejí věci, zlámejte jim ruce". Šéf italské policie Franco Gabrielli přiznal listu La Repubblica závažnost situace, ale odmítá, aby policie pykala za chyby jiných institucí, informoval dnes tento deník.

Policie zasáhla proti zhruba stovce uprchlíků, převážně azylantů z Eritreje na římském náměstí Piazza Indipendenza. Migranti se zde utábořili poté, co museli vyklidit nedalekou budovu, kterou od roku 2013 okupovali. Podle italských médií odmítli alternativní ubytování mimo Řím a požadovali, aby mohli zůstat spolu, napsala agentura ANSA.

Zásah bezprostředně kritizovaly organizace na ochranu lidských práv, skupiny z katolické církve a menší levicové strany. Poslanec Giuseppe Civatti dokonce vyzval ministra vnitra, aby odstoupil.

"Policejní zásah na římském náměstí Piazza Indipendenza s vodními děly a obušky je institucionální rasismus a poslední kapitola knihy, o níž jsme nikdy nepředpokládali, že ji budeme číst v roce 2017. Tato hanebnost byla tou poslední kapkou: žádáme, aby ministr vnitra (Marco) Minniti odstoupil," řekl Civatti.

Přisadil si i levicově orientovaný politik Stefano Fassina: "To, co se stalo v Římě, je v civilizované zemi zavrženíhodné. Vláda se zajímala jen o stav náměstí, chtěla jej vyčistit předtím, než se Římané vrátí z prázdnin."

"Ta věta, která padla na náměstí, je opravdu vážná," přiznal šéf policie Franco Gabrielli. "Vyvodíme z toho důsledky. Interní řízení je už v běhu a nikoho nebudeme šetřit. To by mělo být jasné," rozvedl Gabrielli.

Šéf policie dále řekl, že nechce, aby se kontroverzní věta a vodní děla stala zástěrkou za chyby jiných, těch, kteří umožnili, aby uprchlíci žili v natolik nelidských podmínkách v centru města. Násilí se podle něj dalo předejít, kdyby se římská radnice v čele s Virginií Raggiovou z populistického Hnutí pěti hvězd držela strategie, na jejímž vytyčování se podílel, napsala agentura ANSA.

Vysvětlil, že před dvěma lety ve funkci římského prefekta přispěl k vypracování plánu alternativního ubytování k okupovaným budovám.

Rozhovor s listem La Repubblica uzavřel Gabrielli konstatováním, že na tento plán mělo být vyčleněno 130 milionů eur (3,4 miliardy Kč), a řečnickou otázkou, zda by byl někdo schopen mu vysvětlit, co se s plánem stalo a zda byly finanční prostředky na tento účel vyčleněny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744