Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jestli se spojí s FDP, jsem mrtvý.“ Německé volby zkomplikovaly Macronovi cestu za vysněnou EU

„Jestli se spojí s FDP, jsem mrtvý.“ Německé volby zkomplikovaly Macronovi cestu za vysněnou EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes odpoledne vystoupí na pařížské Sorbonně s očekávaným projevem, ve kterém má přiblížit svou představu vývoje Evropské unie na příštích deset let. Podle očekávání má navrhnout projekt vícerychlostní Evropy, který by umožnil změnychtivým zemím postupovat rychleji, zatímco ostatní by zůstaly opodál. V některých otázkách, především těch týkajících se společné měny eura, by zpátečnické země včetně Česka mohly zůstat na druhé koleji. Jak ale podotýká server Politico, cesta za vysněnou vizí nové EU se Macronovi po německých volbách komplikuje. 

Francouzský prezident má dnes představit plány, na základě kterých by Evropská unie u každé otázky postupovala ve formátu jen těch zemí, které mají o změnu zájem, aniž by jim v tom ostatní členské státy mohly bránit. Svou vizi Emmanuel Macron nastínil už v minulosti, tentokrát má však narýsovat konkrétní obrysy.

Představit má až deset podle něj klíčových projektů, mezi ty nejzásadnější však patří vznik ekonomické vlády zemí platících eurem, které by měly vlastního ministra a rozpočet. Šlo by tak v podstatě o zúženou skupinu nynějšího Evropské parlamentu, státy mimo eurozónu včetně Česka by zůstaly na druhé koleji.

Jak píše zpravodajský server Politico.eu, zpočátku se zdálo, že přednést projev dva dny po německých volbách je ideální načasování. Výsledek hlasování do německého Spolkového sněmu však Macronovi naházel klacky pod nohy.

Od voleb se totiž očekávalo, že posílí mandát Angely Merkelové pro reformu EU. Po sečtení hlasů je však jasné, že Macronův hlavní opěrný sloup pro plánované změny unie naopak oslabil a silně proevropské velké koalici se sociálními demokraty (SPD) zřejmě odzvonilo. Kancléřčina konzervativní unie CDU/CSU pravděpodobně vytvoří koalici se svobodnými demokraty (FDP), kteří se netají tím, že jim nejsou Macronovy reformy zrovna po chuti.

„Jestli se spojí s FDP, jsem mrtvý,“ citoval v červenci Macrona francouzský deník Le Monde, když přišla řeč na změny v unii. Jeho proroctví se možná naplnilo – den po svém znovuzvolení do křesla německé kancléřky, s vidinou koalice utvořenou z CDU/CSU, FDP a Zelenými, už byla Angela Merkelová k vizím francouzského prezidenta chladnější.

„Můj názor je, že můžeme použít ‚více Evropy‘, ale musí to vést k větší konkurenceschopnosti, většímu počtu pracovních míst a větší síle a vlivu Evropské unie,“ prohlásila včera Merkelová.

Macronovy plány na vytvoření jakési obdoby parlamentu jen pro země eurozóny jsou však trnem v oku například i předsedovi Evropského parlamentu Antoniu Tajanimu. „Jaký by byl nový parlament? Kde by zasedal? S jakými pravomocemi? Nemyslím si, že potřebujeme ještě další parlament, pravděpodobně se třetím sídlem,“ řekl minulý pátek Tajani před tím, než se sešel s Macronem.

Zatímco Tajani se nebojí vyjádřit nesouhlas a Angela Merkelová řeší hlavně to, s kým bude další čtyři roky sedět ve vládě, Macron stále střádá plány na další desetiletí. Podle šéfa Elysejského paláce by měly být reformy EU předmětem politických debat před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019 a podle jeho spolupracovníků Macron spoléhá na to, že podporu najde přesně v těch voličích, kteří ho na jaře poslali do čela Francie – tedy ve voličích proevropských, vzdělaných a optimistických.

„Základní myšlenkou je to připravit veřejné mínění pro debatu o budoucnosti Evropské unie. Nemůžete to udělat jen na základě debaty mezi technokraty zavřenými v místnosti v Bruselu. Od začátku se musíte spojit s obyvateli,“ říká jeden z členů Macronova týmu s tím, že o těchto otázkách není dobré vypisovat národní referenda, protože lidé „nikdy neodpovídají na otázky, na které jsou dotazováni“. Spolupráce s občany EU je pro Macrona klíčová, hledat podporu v dalších evropských zemích však pro něj nebude nic snadného. Vize liberálů ve Francii, Německu, a dalších zemích západní a severní Evropy se totiž různí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744