Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jestli to nedáš, tak si tě najdu." Tenistce Strýcové na Wimbledonu vyhrožoval sázkař

„Jestli to nedáš, tak si tě najdu." Tenistce Strýcové na Wimbledonu vyhrožoval sázkař

Tenistka Barbora Strýcová řešila ve Wimbledonu nepříjemnost. Když se po dešťové pauze vracela v All England Clubu na kurt k pokračování utkání prvního kola, tak české hráčce anglicky vyhrožoval fanoušek.

„Mám na tebe vsazený velký prachy. Jestli to nedáš, tak si tě najdu," prozradila Strýcová na tiskové konferenci, co si vyslechla. „Přišla jsem na kurt vystresovaná," dodala.

Hned incident oznámila hlavní rozhodčí. „Támhle ten pán má asi vsazeno," ukazovala. „Jak to viděl, tak rychle utekl. Je to ubohý člověk, který tam držel pivo a ještě měl asi něco upito. To jsou věci, co lidi nevidí. Je to nechutný."

Jednatřicetiletá Strýcová by muže podle svých slov ihned poznala. „Byl mladej. Měl krátký vlasy, zelený triko, černý brejle a držel pivo," popsala ho.

S nástupem sociálních sítí čelí tenistky často osočování. Strýcová mnohdy velmi ošklivé zprávy, které dostává, zveřejňuje. „A budu na to upozorňovat pořád. Já takový vzkazy dostávám, i když vyhraju a i když prohraju," řekla tenistka, která vstup do Wimbledonu zvládla porazila Veronicu Cepedeovou z Paraguaye.

„Tohle se stává všem holkám. Já, Dominika Cibulková, každému to chodí. To nejde prostě vyřešit. Nechci si stěžovat, ale je to hrozně nepříjemná věc. Když vám řeknou, že vám zabijí rodinu a nedožijete se Vánoc, to je nechutný," řekla Strýcová.

Například Karolína Plíšková se rozhodla, že už si sociální sítě spravovat nebude a všechno za hráčku řeší její přítel a manažer Michal Hrdlička. Strýcová se takto „odstřihnout" nechce. „Mám spoustu fajn lidí, kteří mi fandí a stojí za mnou, ať se děje cokoliv. Kdybych sociální sítě zrušila, tak by mě to kvůli nim mrzelo," řekla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1