Jihoafrický prezident Zuma s okamžitou platností rezignoval | info.cz

Články odjinud

Jihoafrický prezident Zuma s okamžitou platností rezignoval

Jihoafrický prezident Zuma s okamžitou platností rezignoval
 

Prezident jihoafrické republiky Jacob Zuma s okamžitou platností po devíti letech u moci rezignoval. Oznámil to v televizním projevu. Zuma stíhaný skandály v posledních dnech čelil důraznému tlaku ze strany vládní strany ANC, aby post opustil. Sám ještě dnes usiloval o dohodu, která by mu umožnila zůstat v úřadu minimálně do června.

Zuma byl v posledních dnech v bezvýchodné situaci. Zítra by čelil pokusu o své odvolání v parlamentu, kde má ANC většinu.

Sám dříve v téměř hodinovém rozhovoru ve státní televizi SABC řekl, že neudělal nic špatného a ANC jasně nezdůvodnil, proč chce jeho okamžitou demisi. Prezident tvrdí, že se s předsedou a tajemníkem strany minulý týden dohodl, že složí funkci později.

Zuma usiloval o dohodu, která by mu umožnila zůstat ve funkci minimálně do června. Mandát by mu řádně končil v roce 2019.

Ve večerním projevu Zuma znovu prohlásil, že nechápe, proč ho strana v úterý vyzvala k okamžitému odstoupení, ale nakonec dodal, že se přesto podrobí její vůli. „ANC nesmí být nikdy štěpen mým jménem,“ prohlásil odstupující prezident. „Lidem Jižní Afriky jsem sloužil tak dobře, jak jen jsem mohl,“ řekl a dodal, že to pro něj byla čest.

Zumovo odstoupení urovnává cestu pro převzetí prezidentského úřadu dosavadním viceprezidentem a předsedou ANC, pětašedesátiletým Cyrilem Ramaphosou. Do funkce by měl být podle agentury DPA uveden už v pátek.

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se vztahuje k renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Speciální jednotky policie časně zrána zatkly nejméně jednoho člena vlivné podnikatelské rodiny Guptů, která údajně ovlivňovala obsazování ministerských postů. Přátelství s prezidentem mělo rodinnému klanu také posloužit k získání veřejných zakázek v hodnotě stovek milionů dolarů. Zuma i bratři Guptové obvinění odmítají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud