Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihokorejská exprezidentka poprvé u výslechu: Omluva i odmítnutí viny

Jihokorejská exprezidentka poprvé u výslechu: Omluva i odmítnutí viny

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dorazila k výslechu kvůli korupční kauze, která vedla k jejímu sesazení. Exprezidentka je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Jak řekla před vstupem do budovy státního zastupitelství, s policií je připravená spolupracovat. Vinu ale odmítá. 

„Omlouvám se lidem. Při vyšetřování budu upřímně spolupracovat,“ řekla novinářům v prvním přímém vystoupení poté, co jihokorejský ústavní soud potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení hlavy státu, a 10. března Pak Kun-hje definitivně zbavil moci. Podle zástupce prokuratury výslech už začal a bude trvat dlouho do noci místního času.

Pětašedesátiletá politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Po zbavení funkce prezidentky Pak Kun-hje nechrání imunita, a může být tak trestně stíhána. Když byla ve funkci, odmítala odpovídat na otázky zvláštních vyšetřovatelů, kteří byli případem pověřeni. Svou vinu Pak Kun-hje odmítá.

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group. Soud s jejím šéfem I Če-jongem začal na počátku března.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů veřejného mínění je favoritem hlasování vůdce liberální opozice Mun Če-in, který v posledních prezidentských volbách v roce 2012 neuspěl.