Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihokorejské babičky brojí proti raketovému štítu USA. Boj prý povedou až do skonání

Jihokorejské babičky brojí proti raketovému štítu USA. Boj prý povedou až do skonání

Umístění amerického protiraketového štítu THAAD v sousedství jihokorejské vesničky Sosongri na jihu země je trnem v oku skupince místních babiček. Desítka žen mezi šedesátkou a osmdesátkou vede proti plánu protesty a dnem i nocí stráží, aby se na místo umístění štítu – bývalé golfové hřiště, které patří konglomerátu Lotte Group – nemohlo po jediné příjezdové cestě dostat žádné vojenské vozidlo. Americká armáda sem proto musí palivo a zásoby dopravovat vrtulníky, napsala agentura Reuters

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na jaderné hrozby z KLDR sesazená konzervativní prezidentka Pak Kun-hje. Nově zvolený liberální prezident Mun Če-in už během kampaně slíbil, že rozmísťování protiraketového štítu přehodnotí. Minulý týden prezident nařídil zprovoznění zbývajících částí štítu zastavit, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí. Jižní Korea ovšem nemá v úmyslu dohodu se Spojenými státy o rozmístění štítu THAAD měnit a části baterie THAAD, včetně dvou odpalovacích zařízení, už na místě zůstanou, uvedla Munova vláda.

Ženy, které na vrtulníky při každém přeletu nad vesnicí o sotva 80 obyvatelích výhrůžně mávají holemi a deštníky a posílají je pryč, tvrdí, že je politika spojená s nasazením štítu nezajímá. Protestují, protože chtějí mít klid jako dříve. „Nemůžu spát. Na noc si beru prášky na uklidnění, ale stejně spím jen dvě hodiny,“ říká 87letá Na Wi-bun, která bydlí kilometr od místa a dodává, že neustále slyší hučení generátoru, jenž štít napájí. Stařenka chodí den co den na radnici, která se stala útočištěm skupinky žen i dalších občanských uskupení protestujících proti nasazení štítu.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

„Během dne jsme dříve pracovali na poli a poté jsme chodili na radnici, kde jsme spolu trávili čas. Teď už neznáme rozdíl mezi dnem a nocí. Teď žiju na radnici,“ říká 81letá To Kum-rjon. Většina vesničanů se živí pěstování žlutých melounů. To, která se do vesnice přistěhovala před 61 lety, říká, že na sklonku dubna při potyčkách s policií utrpěla pár modřin, když se pokoušela zabránit tomu, aby americké vojenské nákladní vozy naložené komponenty štítu THAAD za úsvitu projely vesnicí. „Řeknu jim, aby THAAD dali pryč, i kdybych měla vypustit duši,“ říká To.

Na místě se nyní nachází dvě odpalovací zařízení a radar. Odpalovací zařízení jsou viditelná pouhým okem z kopce vzdáleného dva až tři kilometry, na který doléhá i hučení generátoru. Policie, schovaná na strážním stanovišti pod vrcholem hory, každého, kdo by se chtěl z vrcholu na štít podívat, odhání.

Starosta vesnice říká, že její obyvatele varoval před tím, že před sebou mají dlouhý boj. „Myslím si, že se to bude táhnout přinejmenším dva roky, přinejhorším pět. Kdybychom věděli, že to může skončit za den či dva, bránili bychom se zuby nehty. Takhle si šetříme dech na dlouhou trať,“ dodává.

Vesnice Sosongri leží na severu provincie Kjongsang, jež byla dlouho považována za výspu konzervativní strany. Ale instalace štítu THAAD všechno změnila.

Když byla kandidátka konzervativců Pak Kun-hje v roce 2012 zvolena prezidentkou, v okrese, do kterého spadá i vesnice Sosongri, se jí dostalo podpory 90 procent voličů. V posledních prezidentských volbách letos v květnu klesla podpora kandidáta konzervativní strany na 56 procent.

Většina obyvatel vesnice svůj hlas dala Munovi, anebo centristovi An Čchol-soovi, dodává starosta.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744