Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Afriku ochromil protest bílých farmářů. Země se stále nedokáže vypořádat s rasovými problémy

Jižní Afriku ochromil protest bílých farmářů. Země se stále nedokáže vypořádat s rasovými problémy

Bělošští farmáři demonstrovali v pondělí v Jihoafrické republice proti násilí černochů na jejich komunitě. Akci s názvem „Černé pondělí“ vyprovokovala vražda 47letého farmáře z minulého týdne. Násilnosti jsou ale k vidění na obou stranách, což signalizuje, že ani 23 let po konce apartheidu se nedaří překonat rasové potíže v zemi.

Tisíce lidí v černém oblečení a s nápisy „Černé pondělí“ obsadily v pondělí ulice velkých jihoafrických měst. Protestovalo se v Johannesburgu, Pretorii i Kapském městě. BBC upozornila, že protestující nesli také vlajky z éry apartheidu, když zemi ovládala bělošská menšina a černí obyvatelé měli značně omezená práva.

Akce přišla jen necelý týden poté, co ve městě Klapmuts zabili útočníci 47letého farmáře Jouberta Conradieho. V pondělí byl navíc ve svém domě v provincii KwaZulu-Natal ubodán farmář, kterému bylo přes 70 let.

Násilí na obou stranách

Právě vraždy bělošských majitelů farem byly důvodem protestu. Demonstranti, mezi kterými se objevilo i několik lidí tmavé pleti, tvrdí, že chtěli vzdát hold obětem útoků. Ministr kultury Nathi Mthethwa takový způsob označil za neakceptovatelný.

‪South Africans standing together against farm attacks... #BlackMonday #FarmMurders ✝️🙏🏻‬

Příspěvek sdílený Marizanne Kapp (@kappie777),Říj 30, 2017 v 3:29 PDT

 

Problém ale není jednostranný. Taktéž minulý týden, v pátek, odsoudil soud ve městě Middelburg dvojici bílých farmářů za pokus o vraždu černocha. Muži násilím tlačili oběť do rakve a vyhrožovali jejím zapálením.

Dvojice se odkazovala právě na časté násilnosti na farmářích a tvrdila, že chtěli jen zastrašit člověka, kterého nachytali při pokusu o vloupání.

„Přes jejich farmu vede pěšinka do obce, kde bydlím. Používá ji tady spousta lidí. Snažil jsem se jim vysvětlit, proč tam jsem, ale oni mě jen dál mlátili. Prosil jsem je o slitování, ale oni neposlouchali,“ objasňoval napadený Victor Mlotshwa.

Rasové problémy dál štěpí společnost

Spory a násilnosti jsou důsledkem současného neutěšeného stavu jihoafrické společnosti. Ta se ani 23 let po pádu apartheidu a zvolení Nelsona Mandely prezidentem nedokázala zbavit rasových problémů.

#blackmonday #stopfarmmurders #genoegisgenoeg

Příspěvek sdílený Marié Alexa de Lange (@marieadelange),Říj 30, 2017 v 3:58 PDT

 

V roce 2014 tvořilo obyvatelstvo Jihoafrické republiky asi 80 procent černochů, bělochů bylo zhruba 8,5 procenta. Bělošská menšina však vlastní většinu zemědělské půdy. Podle dat týdeníku The Economist v roce 2013 drželi běloši více než polovinu bohatství v zemi a obsazovali 73 procent manažerských pozic.

Navzdory číslům si ale minorita stěžuje, že je nyní situace opačná než v době apartheidu a černí utlačují bílé. Afrikánci, kteří se s koncem starých dob nesmířili, si dokonce založili separátní „stát ve státě“ a shromažďují se ve městě Orania mezi Johannesburgem a Kapským městem.

 

Zemi skutečně stále sužuje vysoká kriminalita a problémy v chudinských čtvrtích, podle policejních dat ale běloši nejsou výjimkou, která by musela násilnostem čelit častěji. Web Africa Check v roce 2013 zjistil, že bílí obyvatelé mají menší pravděpodobnost, že budou zavražděni, než kterákoli jiná rasová skupina v JAR.

BBC zkoušela zjistit, jak si stojí bílí farmáři, kteří pondělní protest uspořádali. Organizace AfriForum, která obhajuje práva bělochů, tvrdí, že letos přišlo násilným způsobem o život minimálně 72 zemědělců. To se ale nedá spolehlivě ověřit. Policie takto podrobná data nevede a vraždy farmářů eviduje v jednom balíku spolu s ostatními.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744