Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Korea chce kvůli hrozbě z KLDR vlastní letadlovou loď. Vyzbrojí ji špičkovými letouny F-35

Jižní Korea chce kvůli hrozbě z KLDR vlastní letadlovou loď. Vyzbrojí ji špičkovými letouny F-35

Soul následuje příklad Japonska, které svoje vrtulníkové torpédoborce přezbrojí na letadlové lodě. Nejmodernější jihokorejská loď tohoto typu dostane do výzbroje supermoderní americké letouny F-35 Lightning II. Tento krok by měl vychýlit křehkou rovnováhu sil v regionu ve prospěch Jižní Koreje.

Jihokorejské ozbrojené síly si během loňského roku objednaly celkem čtyři desítky nejpokročilejších bojových letadel současnosti. Lockheed Martin F35 Lightning II stojí zhruba 200 milionů dolarů za kus. Na trhu s válečnými letadly ve srovnatelné kategorii momentálně není ke koupi nic dražšího, ale také nic kvalitnějšího.

Čtyřicet těchto letadel svou kvalitou výrazně převyšuje cokoliv, co může nasadit letectvo Korejské lidově demokratické republiky. Ta má v hangárech coby nejmodernější letoun sovětský MiG-29, který koncepčně pochází z konce šedesátých let minulého století.

Teď se Jižní Korea rozhodla svou údernou sílu ještě posílit. Čtyři vrtulníkové lodě třídy Dokdo, z nichž první už je ve službě a tři další do ní míří, dostanou palubní variantu F35. Ta je schopná téměř kolmého startu i přistání, takže z 200 metrů dlouhé letové paluby lodí třídy Dokdo může bez problémů operovat.

Podle Business Insideru by palubní letouny F35 měly sloužit především jako úderná pěst. V případě nevyhnutelné nutnosti by měly z paluby lodi Dokdo a případně i dalších provést údery proti severokorejským letištím, odpalovacím zařízením balistických raket a v další fázi také kritické infrastruktuře.

Lightningy by také mohly mimořádně efektivním způsobem doplnit strategický deštník, který by měl okolní svět ochránit v případě, že by se KLDR rozhodla k jadernému útoku.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1