Jižní Korea chce zabránit nejhoršímu, vytvoří speciální vojenské komando na „rakeťáka Kima“ | info.cz

Články odjinud

Jižní Korea chce zabránit nejhoršímu, vytvoří speciální vojenské komando na „rakeťáka Kima“

Pchjongjang bude v roce 2018 usilovat o zahájení jednání se Spojenými státy o svém raketovém programu a o alespoň částečné sblížení se Soulem. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení to dnes uvedlo v nové zprávě, o níž informuje agentura Reuters. Jižní Korea však zároveň hodlá vytvořit specializovaný vojenský útvar, který má čelit jaderné hrozbě KLDR.

„Severní Korea bude bude usilovat o vyjednávání se Spojenými státy, zároveň bude pokračovat ve snaze být uznána jako země de facto disponující jadernými zbraněmi,“ uvedlo ministerstvo pro sjednocení, aniž by svůj závěr podrobněji vysvětlilo.

Američtí diplomaté opakovaně deklarují, že jejich cílem je diplomatické řešení napjaté situace na korejském poloostrově, avšak prezident Donald Trump snahy o navázání rozhovorů označil za ztrátu času. Pchjongjang se podle něj musí vzdát svých jaderných zbraní, aby taková jednání mohla začít.

Minulý týden Rada bezpečnosti OSN jednomyslně rozšířila sankce proti Pchjongjangu v reakci na test mezikontinentální balistické střely z 29. listopadu. Rezoluce RB OSN zakazuje KLDR dovoz průmyslových zařízení, strojů, dopravních prostředků, průmyslových kovů nebo takřka 90 procent rafinovaných ropných produktů.

Severní Korea označila krok za válečný akt a jeho strůjcům pohrozila odplatou. Podle Reuters však o „útočnou rétoriku“ není nouze ani ze strany Bílého domu.

I přes optimistickou novou prognózu se Soul připravuje na možnost eskalace regionálního napětí. Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že přidělí čtyři jednotky novému orgánu pro dohled na politiku Severní Koreje, jehož cílem bude „odrazovat a reagovat na severokorejskou jadernou a raketovou hrozbu“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud