Články odjinud

Jižní Korea před summitem nezruší sankce vůči KLDR. Nebuďme přehnaně optimističtí, varuje prezident

Jižní Korea před summitem nezruší sankce vůči KLDR. Nebuďme přehnaně optimističtí, varuje prezident

Jižní Korea kvůli schůzce jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a vůdce KLDR Kim Čong-una nebude rušit sankce, které zavedla v souvislosti se severokorejskými zbrojními programy. Jihokorejský prezident ve svém projevu zároveň varoval před předčasným optimismem ohledně vstřícných gest Pchjongjangu.

Severní a Jižní Korea se tento týden dohodly, že koncem dubna po více než deseti letech uspořádají v mírové vesnici Pchanmundžom v hraničním demilitarizovaném pásmu vrcholnou schůzku.

KLDR také sdělila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. V případě, že budou jednání mezi Severní Koreou a USA zahájena, je ochotna dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy.

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že je příliš brzy na to, abychom byli optimističtí ohledně návrhu Severní Koreje jednat s USA o denuklearizaci. Jsme teprve na startovní čáře, řekl Mun.

Jihokorejský prezident rovněž popřel obvinění od jedné z menších opozičních stran, že Soul nabídl Pchjongjangu jisté výhody, aby přiměl KLDR zasednout k jednacímu stolu. Se Severem nebyla uzavřena žádná tajná dohoda, uvedl Mun. Sever od nás nedostane žádné dárky, dodal.

Mun Če-in zdůraznil, že Jižní Korea nadále musí úzce spolupracovat se Spojenými státy. Domnívám se, že rozhovory o denuklearizaci budou možné, jen pokud Jižní Korea a Spojené státy budou zaujímat stejné pozice. Mezikorejské rozhovory nebudou k dosažení míru stačit, řekl.

Také další světoví vůdci reagovali na oznámení o chystané vrcholné schůzce s opatrností, vzhledem ke zkušenostem z minulosti. Severní a Jižní Korea, USA, Japonsko, Čína a Rusko vedly v minulosti šestistranná jednání o ukončení severokorejského jaderného programu, během nichž Pchjongjang slíbil, že se vzdá svého nukleárního programu. V letech 2006 a 2009 ale KLDR uskutečnila jaderné zkoušky a v roce 2009 od rozhovorů jednostranně odstoupila. V testech atomových zbraní následně pokračovala i v dalších letech.

Nový mezikorejský summit, třetí v historii, dojednala tento týden jihokorejská delegace vedená bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jongem během návštěvy v KLDR. Jihokorejští představitelé, včetně Čchonga, podle agentury Reuters odcestují ve čtvrtek do USA, kde předají americkým činitelům vzkaz od severokorejského diktátora Kim Čong-una. Po návratu z USA pak Čchong Ui-jong navštíví také Čínu a Rusko, zatímco šéf jihokorejské rozvědky So Hun, který se rovněž účastnil jednání v KLDR, pojede předat informace o rozhovorech do Japonska.

 

Články odjinud