Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Korea připravuje vražedné komando na Kima. Nechce dopustit válku s KLDR

Jižní Korea připravuje vražedné komando na Kima. Nechce dopustit válku s KLDR

Jižní Korea chce do konce roku vytvořit speciální vojenské komando, které bude mít jediný úkol: v případě hrozící války zabít severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vedení armády, uvedl v pondělí jihokorejský ministr obrany Han Min-ku. Původně měla jednotka vzniknout až za dva roky, obavy z jaderného útoku, které znovu vyvstaly po novoročním projevu severokorejského vůdce, ale její sestavení urychlily.

Speciální jednotka by měla čítat dva tisíce mužů, kteří ještě letos podstoupí výcvik v americkém střihu tak, aby byli připraveni zasáhnout v okamžiku, kdy jihokorejští představitelé dojdou k závěru, že hrozí reálné nebezpečí útoku ze Severní Koreje.

Sestavení zvláštního komanda je součástí širšího obranného plánu, od něhož si Soul slibuje odvrácení hrozící severokorejské agrese. Pro případ vypuknutí konfliktu má Jižní Korea vypracovanou strategii, která zahrnuje preventivní údery na severokorejská jaderná zařízení, aktivování protiraketové obrany a podniknutí odvetných leteckých útoků, odkryl pro Financial Times jihokorejský ministr obrany Han Min-ku.

Oznámení o sestavení speciální úderné jednotky přichází krátce poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un během novoročního projevu uvedl, že Severní Korea dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou.

Pokud by Pchojngjang pokračoval ve svých plánech, Jižní Korea dle jejího ministra obrany zpřísní sankce, které uvalila na svého severního souseda. Kvůli jaderným a raketovým testům je Severní Korea od roku 2006 také pod sankcemi OSN. Kritici nicméně poukazují na to, že sankce mají na severokorejský jaderný a raketový program jen malý dopad. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1